salt:hasText
| - Stejně jako u erythromycinu a jiných makrolidů byly vzácně hlášeny závažné alergické reakce, včetně angioedému a anafylaxe (vzácně fatální). Některé z těchto reakcí na azithromycin vedly k rekurentním příznakům a vyžadovaly delší dobu sledování a léčby.
Vzhledem k tomu, že hlavním vylučovacím orgánem azithromycinu jsou játra, je nutné u pacientů se závažným jaterním onemocněním užívat azithromycin s obezřetností. Byly hlášeny případy fulminantní hepatitidy potenciálně vedoucí až k život ohrožujícímu selhání jater (viz bod 4.8). Někteří pacienti mohli mít již preexistující hepatické onemocnění nebo mohli užívat jiné hepatotoxické léčivé přípravky. V případě vzniku známek a příznaků jaterní dysfunkce, jako jsou rychle se rozvíjející astenie spojená se žloutenkou, tmavá moč, sklony ke krvácení nebo hepatická encefalopatie, je nezbytné okamžitě provést testy/vyšetření jaterní funkce. Podávání azithromycinu musí být zastaveno, pokud se objevila jaterní dysfunkce.
U pacientů užívajících ergotové deriváty se při současném podávání některých makrolidových antibiotik zrychluje rozvoj ergotizmu. Údaje týkající se možností interakce mezi námelem a azithromycinem nejsou k dispozici. Vzhledem k teoretické možnosti vzniku ergotizmu by se však azithromycin a ergotové deriváty neměly užívat současně.
Stejně jako u jakéhokoli jiného antibiotika se doporučuje sledovat příznaky superinfekce necitlivými mikroorganizmy, včetně hub.
Téměř u všech antibiok, včetně azithromycinu byly hlášeny případy výskytu průjmu vyvolaného Clostridium difficile ( CDAD - Clostridium difficile associated diarrhea). Závažnost průjmu může kolísat v rozmezí od mírného průjmu až k fatální kolitidě. Léčba antibiotiky vyvolává změny mikrobiální flory tlustého střeva, které umožní přerůstání C difficile .
C. difficile produkuje toxiny A a B, které se podílejí na rozvoji CDAD. Hypertoxin produkující kmeny C. difficile způsobují zvýšenou morbiditu a mortalitu, protože tyto infekce mohou být odolné vůči antimikrobiální léčbě a mohou vyžadovat kolektomii. CDAD se musí vzít v úvahu u všech pacientů s průjmy vzniklými po podávání antibakterálních přípravků. Pečlivá lékařská anamnéza je nutná vzhledem k tomu, že byly hlášeny případy, kdy se průjem objevil až/více než dva měsíce po podání antibiotik.
U pacientů se závažným poškozením ledvin (GFR <10 ml/min) byl pozorován nárůst systémové expozice azithromycinu o 33% (viz bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti ).
U léčby jinými makrolidy bylo zaznamenáno prodloužení srdeční repolarizace a intervalu QT, svědčící o riziku rozvoje srdeční arytmie a torsades de pointes. Obdobný účinek azithromycinu nelze zcela vyloučit u pacientů se zvýšeným rizikem prodloužení srdeční repolarizace (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky ) a proto je třeba opatrnosti při léčbě pacientů:.
s vrozeným nebo dokumentovaným prodloužením intervalu QT
současně léčených jinými aktivními látkami, o kterých se ví, že prodlužují interval QT jako jsou antiarytmika třídy IA a III, cisaprid a terfenadin
s poruchou elektrolytické rovnováhy, zejména v případech hypokalémia a hypomagnesemie
s klinicky významnou bradykardií, srdeční arytmií nebo závažnou srdeční nedostatečností
U pacientů užívajících azithromycin byly hlášeny exacerbace příznaků myasthenia gravis a nový nástup myastenického syndromu (viz bod 4.8).
Přípravek Zetamac obsahuje 19,36 g sacharózy. Pacienti se vzácnými dědičnými poruchami typu nesnášenlivosti fruktózy, glukózo-galaktózové malabsorpce nebo sacharózo-izomaltázové deficience by tento léčivý přípravek neměli užívat.
Přípravek Zetamac obsahuje 148 mg sodíku.
(cs)
|