salt:hasText
| - Přípravek obsahuje tři léčivé látky, symptomy předávkování mohou být vyvolány některou z těchto látek nebo všemi.
Předávkování paracetamolem může vyvolat po několika hodinách nebo i po více než 10 hodinách symptomy jako: nauzea, zvracení, zavodnění, ospalost a celkovou slabost. Symptomy mohou vymizet následující den navzdory rozvoji poškození jater, které se může projevit jako pocit tlaku v epigastriu, relaps nevolnosti a žloutenka.
V případě, že dojde k požití dávky 5 g paracetamolu nebo vyšší, je třeba vyvolat zvracení, pokud od doby požití uplynula méně než jedna hodina.
Perorálně se podá 60-100 g aktivního uhlí, nejlépe smíchané s vodou. Věrohodné vyhodnocení závažnosti intoxikace je možné pouze stanovením hladiny paracetamolu v krvi.
Není-li možné stanovit hladinu paracetamolu v krvi, a byla-li požitá dávka paracetamolu vysoká, měla by být nasazena intenzivnější léčba antidoty: podá se 2,5 g metioninu a léčba pokračuje acetylcysteinem a/nebo metioninem, který je účinný v prvních 10 – 12 hodinách po intoxikaci a jeho účinnost zřejmě přetrvává ještě po 24 hodinách.
Léčba intoxikace paracetamolem by měla být prováděna v nemocnici na jednotce intenzívní péče.
Předávkování fenylefrinem: svalový třes, úzkost, nespavost, tachykardie, supra-ventrikulární arytmie, bolesti hlavy, brnění končetin, zvýšení arteriálního krevního tlaku.
Dále se může objevit dušnost, halucinace a křeče. Fenylefrin může u některých pacientů vyvolat následující nežádoucí reakce: ospalost, respirační deprese, poruchy srdečního tepu, arteriální hypotenzi a oběhový kolaps. Léčbou předávkování je výplach žaludku.
V případě akutní intoxikace je nutné sledování životních funkcí pacienta a podpora krevního oběhu.
Předávkování kyselinou askorbovou: symptomy se objevují po dlouhodobém užívání velmi vysokých dávek. Mezi symptomy předávkování kyselinou askorbovou patří: metabolická acidóza, oxalurie, nefrolitiáza, gastrointestinální obtíže, hypersenzitivní reakce a sekundární skorbut, poruchy koagulace a metabolismu, sterilita.
(cs)
|