salt:hasText
| - Kardiovaskulární/respirační reakce
Stejně jako u jiných topicky aplikovaných očních přípravků může i u tohoto léčivého přípravku dojít k systémové absorpci. Timolol je betablokátor. Proto u topické aplikace může dojít ke stejným typům nežádoucích účinků jako u systémového podání betablokátorů, včetně zhoršení Prinzmetalovy anginy, zhoršení závažných periferních i centrálních poruch cirkulace a hypotenze.
Vzhledem k přítomnosti timolol-maleinátu musí být před zahájením léčby přípravkem DORTIMPOS učiněna náležitá opatření týkající se rizika srdečního selhání. U pacientů s anamnézou závažného srdečního onemocnění je nutno průběžně hledat známky srdečního selhání a kontrolovat pulsovou frekvenci.
Po podání timolol-maleinátu byly hlášeny respirační a kardiální reakce, včetně úmrtí v důsledku bronchospasmu u pacientů s astmatem a vzácně také úmrtí v souvislosti se srdečním selháním.
Jaterní poškození
Oční kapky s dorzolamidem/timololem nebyly u pacientů s jaterním poškozením zkoumány, a proto musí být u takových pacientů používány s opatrností.
Imunologie a přecitlivělost
Stejně jako u jiných topicky aplikovaných očních přípravků může i u tohoto léčivého přípravku dojít k systémové absorpci. Dorzolamid obsahuje sulfonamidovou skupinu, která je obsažena také v sulfonamidech. Proto může u topické aplikace dojít ke stejným typům nežádoucích účinků jako u systémového podání sulfonamidů, a to včetně závažných reakcí, jako je např. Stevens-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza. Dojde-li ke známkám závažných reakcí nebo přecitlivělosti, přestaňte tento přípravek používat.
U očních kapek s dorzolamidem/timololem byly pozorovány lokální oční nežádoucí účinky podobné účinkům pozorovaným u očních kapek s dorzolamid-hydrochlorid. Pokud k takovým reakcím dojde, je nutno zvážit ukončení podávání přípravku DORTIMPOS.
Při užívání betablokátorů mohou mít pacienti s anamnézou atopických reakcí nebo těžkých anafylaktických reakcí na různé alergeny silnější reakci na náhodné, diagnostické či opakované terapeutické vystavení takovým alergenům. Takoví pacienti nemusejí reagovat na obvyklé dávky adrenalinu použitého v léčbě anafylaktických reakcí.
Konkomitantní léčba
Nedoporučuje se následující konkomitantní léčba:
− dorzolamid a perorální inhibitory karboanhydrázy,
− topické betaadrenergní blokátory.
Vysazení léčby
Pokud je nutné vysazení očního timololu u pacientů s ischemickou chorobou srdeční, musí být léčba – stejně jako u systémových betablokátorů – vysazována postupně.
Další účinky betablokády
Léčba betablokátory může u pacientů s diabetem mellitus nebo hypoglykemií maskovat některé příznaky hypoglykemie.
Léčba betablokátory může maskovat některé příznaky hyperthyreoidismu. Náhlé vysazení léčby betablokátory může urychlit zhoršení příznaků.
Léčba betablokátory může zhoršit příznaky myasthenia gravis.
Další účinky inhibice karboanhydrázy
Léčba perorálními inhibitory karboanhydrázy je dávána do souvislosti s urolitiázou v důsledku poruch acidobazického hospodářství, zejména u pacientů s anamnézou ledvinových kamenů. Ačkoli u oční kapky s dorzolamidem/timololem nebyly pozorovány poruchy acidobazického rovnováhy, urolitiáza byla vzácně hlášena. Protože DORTIMPOS obsahuje topický inhibitor karboanhydrázy, který je absorbován systémově, mohou být pacienti s ledvinnými kameny v anamnéze při používání přípravku DORTIMPOS vystaveni zvýšenému riziku urolitiázy.
Jiné
Léčba pacientů s akutním glaukomem s uzavřeným úhlem vyžaduje kromě očních hypotenzivních přípravků i další léčebné intervence. Účinky očních kapek s dorzolamidem/timololem nebyly u pacientů s akutním glaukomem s uzavřeným úhlem zkoumány.
U pacientů s preexistujícími chronickými korneálními defekty a/nebo intraokulárním operačním výkonem v anamnéze byl při používání dorzolamidu hlášen korneální edém a ireverzibilní korneální dekompenzace. U takových pacientů má být topický dorzolamid používán s opatrností.
Po filtračních výkonech a podávání přípravků k supresi produkce moku bylo hlášeno odchlípení chorioidey doprovázené oční hypotonií.
Jako u antiglaukomatik byla u některých pacientů po déletrvající léčbě hlášena snížená odpověď na oční timolol maleinát. V klinických studiích sledujících 164 pacientů po dobu nejméně tří let však po iniciální stabilizaci nebyl pozorován významný rozdíl v hodnotách průměrného nitroočního tlaku.
Používání kontaktních čoček
DORTIMPOS obsahuje konzervační prostředek benzalkonium-chlorid, který může způsobit podráždění oka. Před aplikací vyjměte kontaktní čočky a vyčkejte alespoň 15 minut, než si je opět nasadíte. O benzalkonium-chloridu je známo, že mění barvu měkkých kontaktních čoček.
Použití v pediatrii
Viz bod 5.1
�
(cs)
|