salt:hasText
| - �V případě masivního předávkování se dají očekávat silné účinky na kardiovaskulární systém, jako je hypotenze a bradykardie. Dále může následovat srdeční selhání, kardiogenní šok a srdeční zástava. Mohou nastat i dechové obtíže, bronchospasmus, zvracení, poruchy vědomí a generalizované křeče.
V několika prvních hodinách po požití může pomoci výplach žaludku nebo vyvolání zvracení. Kromě obecných postupů musí být monitorovány životně důležité funkce a v případě potřeby je korigovat na jednotce intenzivní péče.
�Pacienti by měli být umístěni do polohy vleže na zádech. Pokud se objeví bradykardie, může být podán atropin 0,5 až 2 mg i.v. a/nebo glukagon zpočátku 1 až 10 mg i.v. (v případě potřeby následuje pomalá infuze 2-5 mg/h). Může být nezbytné i použití kardiostimulátoru. V případě nadměrné hypotenze mohou být nitrožilně podávány tekutiny. Kromě toho může být podán noradrenalin, buď 5–10 mikrogramů i.v., opakovaně podle reakce krevního tlaku, nebo 5 mikrogramů za minutu v infuzi titrované podle krevního tlaku. Bronchospasmus může být léčen pomocí salbutamolu nebo jiných beta2-agonistů formou aerosolu nebo, je-li to nezbytné, intravenózně. V případě záchvatů je doporučena pomalá i.v. injekce diazepamu nebo klonazepamu.
V případě závažného předávkování se symptomy šoku musí být popsaná podpůrná terapie prováděna po dostatečně dlouhou dobu, tj. dokud se pacient nestabilizuje, neboť lze očekávat prodloužení poločasu vylučování a redistribuce karvedilolu z hlubších kompartmentů.
(cs)
|