salt:hasText
| - Atenolol AL může při současném podání zvýšit hypotenzivní účinek jiných antihypertenziv (diuretik, vasodilatačních látek), tricyklických antidepresiv, barbiturátů a fenothiazinů. Při současném podání atenololu s rezerpinem, alfa metyldopou, klonidinem, guanfacinem a kardiálními glykozidy může výrazně poklesnout srdeční frekvence a může se zpomalit i vedení vzruchu v myokardu. Při současné léčbě klonidinem je možné klonidin vysadit pouze tehdy, jestliže se několik dnů před jeho vysazením ukončí podávání atenololu (jinak hrozí riziko výrazného vzestupu tlaku).
Při současném podávání blokátorů kalciových kanálů nifedipinového typu může dojít k významnému poklesu krevního tlaku; při podávání s kalciovými blokátory typu verapamilu a diltiazemu, resp. s antiarytmiky je nutné přísné sledování pacienta vzhledem k možnému poklesu krevního tlaku, bradykardii a poruchám srdečního rytmu. Po dobu léčby atenololem se uvedené látky, tj. blokátory kalciových kanálů a antiarytmika, nesmí podávat i.v. Antiarytmika zesilují kardiodepresivní působení atenololu.
Současné podávání I - MAO (s výjimkou I - MAO – B) je kontraindikovaného pro nebezpečí vzniku závažné hypertenze.
Při současném podávání atenololu a insulinu nebo perorálních antidiabetik může docházet k zesílení jejich působení. Přitom příznaky hypoglykemie (tachykardie a tremor) se nemusí projevit, mohou být maskovány nebo oslabeny. Proto jsou u těchto nemocných nutné pravidelné kontroly glykemie.
Při podání sympatomimetik adrenalinu nebo noradrenalinu může dojít k nadměrnému zvýšení krevního tlaku, indometacin může naproti tomu působení atenololu na krevní tlak snížit. Při podávání atenololu a celkových anestetik se mohou sčítat jejich negativně inotropní účinky (nutno informovat anesteziologa o tom, že pacient je léčen atenololem). Atenolol AL může zesílit a prodloužit svalovou relaxaci vyvolanou periferními myorelaxancii (např. suxamethoniem, tubokurarinem).
(cs)
|