salt:hasText
| - Mohou se vyskytnout akutní reakce jako horečka (36%) a třesavka (55%). Ve spojení s infuzí byly pozorovány reakce jako hypotenze (11%), tachykardie (9%), bronchospasmus (2%), dyspnoe (6%), hypoxie (5%) a hyperventilace (4%) a pulmonální edém. Většina akutních reakcí se úspěšně léčí snížením rychlosti infuze a okamžitým podáním antihistaminik a adrenálních kortikosteroidů (viz bod 4.2.). Vážné reakce, spojené s infuzí mohou vést k nutnosti přerušení podávání přípravku AMPHOCIL a podání podpůrné terapie (např. adrenalin).
Nejsou známé zprávy o přímém toxickém působení přípravku AMPHOCIL na játra. Změny hladiny alkalické fosfatázy (4%) a bilirubinu (6%) nejsou časté.
Změny koagulace (3%), trombocytopenie (5%) a hypomagnesemie (5%) v souvislosti s podáváním přípravku AMPHOCIL byly pozorované zřídka. Anemie, která je častým nežádoucím účinkem při léčbě deoxycholátem amfotericinu B, se vyskytuje u pacientů léčených přípravkem AMPHOCIL pouze v 1,8 %.
Ostatní známé nežádoucí účinky jsou nauzea (9%), zvracení (7%), hypertenze (7%), bolesti hlavy (5%), bolesti v zádech (3%), průjem (3%) a bolesti břicha (2%).
Přípravek má nižší nefrotoxicitu ve srovnání s konvenčním amfotericinem, přesto ojediněle došlo ke zhoršení funkce ledvin (zvýšení sérového kreatininu, azotemie, hypokalemie).
(cs)
|