salt:hasText
| - Chloramfenikol smí být podáván pouze pod dohledem lékaře.
Chloramfenikol může závažně utlumit kostní dřeň a tak způsobit agranulocytózu, trombocytopenickou purpuru nebo plastickou anémii. Tyto účinky na hemopoetický systém jsou obvykle spojeny s vysokými dávkami, prodlouženým podáváním nebo opakovaným podáváním, ale mohou se objevit i u relativně nízkých dávek.
Chloramfenikol nesmí být používán při léčbě infekcí, které jsou citlivé na méně toxická antibiotika, není určen k profylaktickému podání. Měl by být vyhrazen pro případy, ve kterých nelze použít jiné, méně toxické antibiotikum.
Při prodloužené nebo opakované léčbě je doporučeno provádět krevní testy. Průkaz škodlivého účinku na krevní tělíska je indikací k okamžitému ukončení léčby.
Pokud je to možné, opakovanému podávání chloramfenikolu by mělo být zabráněno.
Vzhledem k toxické povaze chloramfenikolu je důležité sledovat sérové hladiny antibiotika u novorozenců, nedonošených dětí, u starších pacientů, u pacientů s ledvinným nebo jaterním onemocněním a u pacientů současně užívajících léky, které mohou s chloramfenikolem interagovat.
Chloramfenikol není vhodný k sanaci nosičů salmonel.
Při léčbě chloramfenikolem může dojít k přemnožení necitlivého Clostridium difficile a tak může dojít ke vzniku závažného průjmu.
Při léčbě chloramfenikolem může dojít k přemnožení necitlivých mikroorganizmů, včetně hub.
Chloramfenikol určený pro injekční aplikaci je neúčinný při lokální aplikaci. Účinná složka se z něho odštěpuje teprve účinkem jaterních enzymů. K lokální aplikaci je tedy třeba použít výhradně neesterifikovaného chloramfenikolu; pokud je lokální léčba nezbytná, měla by být vždy provázena i celkovou terapií chloramfenikolem.
(cs)
|