salt:hasText
| - T Sekundární příčiny hypercholesterolémie, jako např. nekontrolovaný diabetes mellitus typu 2, hypothyroidismus, nefritický syndrom, dysproteinémie, obstrukční onemocnění jater, farmakologická léčba, alkoholismus, mají být před zahájením léčby fenofibrátem adekvátně léčeny.
U pacientů s hyperlipidémií, kteří užívají estrogeny nebo antikoncepční přípravky obsahující estrogeny, je třeba zjistit, zda je hyperlipidémie primárního či sekundárního původu (možné zvýšení hodnot lipidů způsobené perorálním estrogenem).
Jaterní funkce: Jako u jiných přípravků snižujících lipidy bylo u některých pacientů zaznamenáno zvýšení hladin transamináz. Ve většině případů bylo toto zvýšení přechodné, mírné a asymptomatické. Doporučuje se monitorovat hladiny transamináz každé 3 měsíce během prvních 12 měsíců léčby a dále pravidelně. Pozornost je třeba věnovat pacientům, u nichž se rozvine zvýšení hladin transamináz a léčba by měla být ukončena, pokud se hladiny ASAT (SGOT) a ALAT (SGPT) zvýší více než 3krát nad horní hranici normálního rozmezí. Objeví-li se příznaky ukazující na hepatitidu (např. žloutenka, svědění), které jsou ověřeny laboratorními testy, má být léčba fenofibráty ukončena.
Pankreas: u pacientů užívajících fenofibrát byla zaznamenána pankreatitida (viz bod 4.3 a 4.8). Její výskyt může představovat buď selhání účinku u pacientů s vážnou hypertriglyceridémií (jako přímý účinek léku) nebo sekundární jev, způsobený tvorbou kamenů nebo kalu ve žlučových cestách, které mají za následek obstrukci společného žlučovodu.
Svaly: při podávání fibrátů a dalších přípravků snižujících lipidy byla zaznamenána svalová toxicita, včetně vzácných případů rhabdomyolýzy (se selháním ledvin nebo bez něj). Výskyt této poruchy se zvyšuje u pacientů s hypoalbuminémií a předchozí ledvinovou nedostatečností. Podezření na svalovou toxicitu je potřeba vzít v úvahu u pacientů s difúzní myalgií, myositidou, svalovými křečemi a slabostí nebo výrazným zvýšením CPK (hladiny 5ti násobně překračující normální rozmezí). V takových případech by měla být léčba fenofibrátem zastavena.
Pacienti s predispozicí ke vzniku myopatie nebo rhabdomyolýzy, včetně pacientů starších 70ti let, s osobní či rodinnou anamnézou dědičných svalových poruch, ledvinových poruch, hypothyroidismu a vysokého příjmu alkoholu, se mohou nacházet ve zvýšeném riziku vzniku rhabdomyolýzy. U takových pacientů je nezbytné pečlivě zvážit přínos léčby fenofibrátem a její možná rizika.
Riziko svalové toxicity může být zvýšeno, pokud je lék podáván s dalším fibrátem nebo inhibitorem HMG-CoA reduktázy (statinem), zvláště v případech již preexistujícího svalového onemocnění. Z tohoto důvodu by současné předepisování fenofibrátu s inhibitorem HMG-CoA reduktázy (statinem) nebo s jiným fibrátem mělo být vyhrazeno pro pacienty se závažnou kombinovanou dyslipidémií a vysokým kardiovaskulárním rizikem bez anamnézy svalového onemocnění. Tato kombinační terapie by měla být používána s opatrností a pacienti mají být pečlivě monitorováni pro příznaky svalové toxicity.
Funkce ledvin: při zvýšení hladiny creatininu o (50% nad horní hranici normálního rozmezí má být léčba přerušena.
Doporučuje se měřit hladiny creatininu během prvních tří měsíců po zahájení léčby a poté provádět pravidelné kontroly (pro doporučení dávky viz 4.2 Dávkování a způsob podání).
Tento léčivý přípravek obsahuje laktózu, proto pacienti s vzácnou dědičnou poruchou intolerance galaktózy, vrozenou deficiencí laktázy (Lapp lactase deficiency) nebo malabsorpcí glukózy-galaktózy, by neměli tento přípravek užívat.
Lipanthyl S 215 mg obsahuje „hlinitý lak oranžové žluti (E110)“ a „hlinitý lak červeně allura AC (E129)“; tyto pomocné látky mohou vyvolat alergické reakce.
(cs)
|