salt:hasText
| - Glemid musí být užíván krátce před jídlem nebo během jídla.
Při nepravidelném příjmu potravy nebo úplném vynechávání jídel může léčba přípravkem Glemid vést k hypoglykémii. Možné symptomy hypoglykémie zahrnují: bolesti hlavy, vlčí hlad, nauzeu, zvracení, malátnost, ospalost, poruchy spánku, neklid, agresivitu, poruchy koncentrace, pozornosti a rychlosti reakce, deprese, zmatenost, poruchy řeči a zraku, afázii, tremor, parézu, smyslové poruchy, závrať, bezmocnost, ztrátu sebekontroly, delirium, cerebrální křeče, somnolenci a ztrátu vědomí až koma, mělké dýchání a bradykardii.
Kromě toho mohou být přítomny známky adrenergní protiregulace jako je pocení, studená a vlhká kůže, úzkost, tachykardie, hypertenze, palpitace, angina pectoris a srdeční arytmie.
Klinický obraz těžkého hypoglykemického záchvatu může připomínat cévní mozkovou příhodu.
Symptomy lze téměř vždy rychle zvládnout okamžitým příjmem uhlohydrátů (cukr). Umělá sladidla nemají žádný účinek.
Ze zkušeností s jinými deriváty sulfonylurey je známo, že přes úvodní úspěšná protiopatření se může hypoglykémie opakovat.
Těžká nebo dlouhotrvající hypoglykémie, která je pouze přechodně kontrolována obvyklým množstvím cukru, vyžaduje okamžité lékařské ošetření a případně hospitalizaci.
Faktory podporující vznik hypoglykémie zahrnují:
neochotu nebo (častěji u starších pacientů) neschopnost pacienta spolupracovat,
podvýživu, nepravidelný příjem potravy nebo vynechávání jídel či období půstu,
změny diety,
nerovnováhu mezi fyzickou námahou a příjmem uhlohydrátů,
konzumaci alkoholu, zvláště v kombinaci s vynecháváním jídel,
poškození renální funkce,
těžkou dysfunkci jater,
předávkování přípravkem Glemid,
některá nekompenzovaná onemocnění endokrinního systému ovlivňující metabolizmus uhlohydrátů nebo protiregulaci hypoglykémie (např. u některých poruch funkce štítné žlázy a adenohypofýzy nebo insuficience kůry nadledvin),
současné podávání některých jiných léků (viz bod 4.5).
Léčba přípravkem Glemid vyžaduje pravidelné monitorování hladin glukosy v krvi a moči. Kromě toho se doporučuje stanovení podílu glykosylovaného hemoglobinu.
Během léčby přípravkem Glemid je nutné pravidelné monitorování funkce jater a hematologických parametrů (zvláště leukocytů a trombocytů).
Ve stresových situacích (např. úrazy, akutní operace, infekce spojené s horečkou apod.) může být indikováno dočasné převedení na inzulin.
S použitím glimepiridu u pacientů s těžkým poškozením funkce jater nebo u pacientů na dialýze nebyly získány žádné zkušenosti. U těchto pacientů je indikováno převedení na inzulin.
Léčba pacientů s deficitem glukosa-6-fosfátdehydrogenázy (G6PD) přípravky se sulfonylureou může vést k hemolytické anémii. Vzhledem k tomu, že glimepirid patří do skupiny přípravků obsahujících sulfonylureu, je u pacientů s nedostatkem glukosa-6-fosfátdehydrogenázy (G6PD) nutná opatrnost a je třeba zvážit alternativu bez sulfonylurey.
Glemid obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, s vrozeným deficitem laktázy nebo s malabsorpcí glukosy a galaktosy, by neměli tento přípravek užívat.
Glemid 6 mg obsahuje barvivo E110, které může vyvolat alergické reakce.
(cs)
|