salt:hasText
| - Stejně jako u jiných intravenózních anestetik , je nutná opatrnost u pacientů se srdečním, respiračním, renálním nebo hepatálním onemocněním nebo u mentálně postižených, stejně jako u hypovolemických pacientů. Clearance propofolu je závislá na průtoku krve a proto současné podávání přípravků , které snižují srdeční výkon by také snižoval clearanci propofolu.
Před podáním přípravku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius je nutné upravit srdeční, oběhovou a plicní insuficienci a hypovolemii.
Před anestezií epileptického pacienta by mělo být ověřeno, že pacient dostal antiepileptika. Přestože četné studie ukazují účinnost v léčbě při status epilepticus, podávání propofolu u epileptických pacientů může přinést zvýšené riziko záchvatů.
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius by neměl být podáván pacientům s pokročilým srdečním selháním nebo jiným těžkým onemocněním myokardu a pokud ano, tak s výjimečnou pozorností a intenzivním monitorováním.
Riziko relativní vagotonie se může zvyšovat, protože propofol postrádá vagolytickou aktivitu. Toto bývá spojeno se vznikem bradykardie (příležitostně závažné) a také s asystolami. Intravenózní podání anticholinergika před indukcí nebo během udržování anestezie by mělo být uváženo zvláště v situacích, kde vagální tonus je predominantní nebo kde Propofol 2% MCT/LCT Fresenius je používán v kombinaci s jinými přípravky, které způsobují bradykardii.
Nedoporučuje se používat Propofol 2% MCT/LCT Fresenius při elektrokonvulzivní terapii.
Jako u jiných sedativ, kdy je používán propofol při sedaci během operací, se mohou objevit bezděčné pohyby pacienta. Během výkonů vyžadujících nehybnost by mohly být tyto pohyby nebezpečné pro operační místo.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat pacientům s poruchou lipidového metabolismu a v jiných situacích, kdy tuková emulze musí být používána opatrně. Jestliže pacient dostává parenterální výživu, a je-li tuková emulze podávána spolu s přípravkem Propofol 2% MCT/LCT Fresenius, je třeba počítat s tím, že: 1ml Propofol 2% MCT/LCT Fresenius obsahuje 0,1g tuku.
Tuky by měly být monitorovány na jednotce intenzivní péče každé 2 dny..
Při vyšším dávkování u pacientů s vysokou nadváhou je nutné mít na zřeteli riziko hemodynamických účinků na kardiovaskulární systém.
Zvláštní pozornost je nutné věnovat pacientům se zvýšeným intrakraniálním tlakem a pacientům s nízkým středním arteriálním tlakem, protože u nich je reálné riziko závažného poklesu intracerebrálního perfúzního tlaku.
Ke snížení bolesti v místě vpichu během úvodu do anestezie přípravkem Propofol 2% MCT/LCT Fresenius je možno předem podat roztok lidokainu před emulzí propofolu. . Lidokain se nesmí používat u pacientů s akutní hereditární porfýrií
.
Propofol 2% MCT/LCT Fresenius se nedoporučuje pro celkovou anestézii u dětí mladších 3 let vzhledem k tomu, že 2% síla je těžko titrovatelná u malých dětí, protože jsou zapotřebí extrémně nízké objemy. Použití Propofolu 1% (10 mg / 1 ml) MCT Fresenius by mělo být uváženo u dětí ve věku od 1 měsíce do 3 let, jestliže očekávaná dávka je nižší než např.100 mg/hod.
Podávání přípravku Propofol MCT Fresenius TCI systémem se nedoporučuje pro děti..
Zvláštní péče by měla být věnována, jestliže se propofol používá pro anestézii u kojenců a dětí mladších 3 let, i když současné údaje neuvádějí signifikantní rozdíly v bezpečnosti ve srovnání s dětmi staršími 3 let.
Bezpečnost propofolu pro sedaci u dětí a mladistvých mladších 16ti let na jednotkách intensivní péče nebyla prokázána.
Bylo hlášeno, že během neoprávněného použití došlo k vážným nežádoucím účinkům při sedaci pacienů mladších 16ti let (včetně případů s fatálním průběhem).Tyto příznaky se projevily jako metabolická acidóza, hyperlipidémie, rhabdomyolýza, selhání ledvin a/nebo srdeční selhání. Tyto případy se vyskytly častěji u dětí s infekcemi respiračního traktu, po podání dávek převyšujících doporučené dávky pro dospělé pro sedaci na jednotce intenzivní péče.
Podobně bylo velmi vzácně hlášeno o případech metabolické acidózy, rhabdomyolýzy, hyperkalemie, arytmie a nebo rychlého progresivního srdečního selhání (v některých případech s fatálním průběhem) u dospělých, kteří byli léčeni déle než 48 hodin dávkami vyššími než 5 mg propofolu/kg těl.hmot./hod. Toto omezuje maximální dávku na 4 mg propofolu/kg těl. hm./hod doporučenou pro sedaci na jednotce intenzivní péče. Postiženi byli hlavně pacienti s vážným poškozením hlavy, ale nejen té, byli postiženi se zvýšením intrakraniálním tlakem. Srdeční selhání v těchto případech obvykle neodpovídalo na ionotropní podpůrnou léčbu.
Lékař by měl mít na zřeteli, aby se nepřekračovala dávka 4 mg propofolu/kg těl.hm./hod. Lékař by měl být ostražitý při možném vzniku těchto nežádoucích účinků a snížit dávkování, nebo přejít na jiné alternativní sedativum při prvních známkách výskytu jednotlivých příznaků.Pacientům se zvýšeným intrakraniálním tlakem by měla být podána léčba upravující cerebrální perfúzní tlak během této modifikace léčby.
Používání přípravku Propotil 2% MCT/LCT Fresenius se nedoporučujepro novorozence, jelikož tato skupina pacientů nebyla plně zkoumána. Farmakokinetické údaje (viz bod 5.2) ukazují, že clearance je u novorozenců značně snížena s velmi vysokou interindividuální variabilitou. Relativní předávkování by se mohlo objevit při dávkách doporučených pro starší děti a mohlo by způsobit závažnou kardiovaskulární depresi.
V ojedinělých případech by mohla nastat fáze postoperativního bezvědomí, která by mohla být doprovázena zvýšením svalového tonu. Výskyt tohoto jevu nezávisí na tom, zda pacient procitl či nikoliv. I kdyby se vědomí vrátilo spontánně, měli by pacienti v bezvědomí být pod přísným pozorováním.
Probuzení z celkové anestézie by mělo být ověřeno před ukončením anesteziologické péče.
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku ve 100 ml tj. v podstatě je „bez sodíku“.
(cs)
|