salt:hasText
| - Souběžné užívání beta‑blokátorů a blokátorů kalciového kanálu s negativně inotropními účinky, např. verapamilu nebo diltiazemu, může vést k potenciaci těchto účinků, a to zejména u pacientů s porušenou komorovou funkcí a/nebo odchylkami sinoatriálního nebo atrioventrikulárního vedení. Výsledkem může být těžká hypotenze, bradykardie a srdeční selhání. Jak beta-blokátor, tak blokátor kalciového kanálu se nemají podávat intravenozně dříve než za 48 hodin po vysazení druhého z nich.
Zvýšené opatrnosti je třeba při podávání beta‑blokátoru společně s antiarytmiky třídy I, např. disopyramid, chinidin, a při současném podávání s amiodaronem (zesílení účinku na rychlost vedení srdečního vzruchu a zesílení negativně inotropního účinku).
Souběžná léčba dihydropyridiny, např. nifedipinem, může zvýšit riziko hypotenze. U pacientů s latentní srdeční insuficiencí se může projevit srdeční selhávání.
Digitalisové glykosidy mohou v kombinaci s beta‑blokátory prodloužit síňokomorový převod.
Beta-blokátory mohou zvýraznit “rebound” hypertenzi, ke které může dojít po vysazení klonidinu. Pokud jsou oba přípravky podávány současně, musí se ukončit léčba beta-blokátorem několik dnů před vysazením klonidinu. Při nahrazování klonidinu beta‑blokátorem by zahájení léčby beta‑blokátorem mělo následovat až za několik dnů po posledním podání klonidinu.
Současné užití sympatomimetik, např. adrenalinu, může blokovat účinek beta‑blokátorů.
Při souběžném podávání látek inhibujících prostaglandinsynthetázu (např. ibuprofen, indometacin) může dojít ke snížení hypotenzních účinků beta‑blokátorů.
Nedoporučuje se současné podávání I‑MAO (nebezpečí vzniku závažné hypertenze do 14ti dnů po vysazení I‑MAO).
Při současném užívání atenololu a insulinu nebo dalších látek snižujících hladinu krevního cukru může být jejich účinek zesílen nebo prodloužen.
Přípravky obsahující lithium nemají být podávány spolu s diuretiky, protože může být snížena renální clearance lithia, a tím zvýšena jeho toxicita.
Je třeba opatrnosti při užití anestetik spolu s přípravkem Tenoretic. Je třeba informovat anesteziologa a dle možnosti zvolit anestetikum s mírným negativně inotropním účinkem. Výsledkem společného užití beta-blokátorů a anestetik může být oslabení reflexní tachykardie a zvýšené riziko hypotenze. Je třeba se vyhnout anestetikům vyvolávajícím depresi myokardu.
Cholestyramin a kolestipol snižují absorpci chlortalidonu.
Chlortalidon zvyšuje toxicitu kardioglykosidů (deplecí draslíku).
Souběžné podávání baklofenu může zvyšovat antihypertenzní účinek, a tedy vyžadovat nezbytnou úpravu dávkování.
(cs)
|