salt:hasText
| - Příznaky a léčba předávkování kombinace paracetamolu a kodeinu vykazují příznaky a možnosti terapie intoxikace jednotlivých složek přípravku.
Příznakyintoxikace:
Paracetamol:
Intoxikace paracetamolem po podání vyšších dávek se projeví během 24 – 48 hodin. Mohou se objevit poruchy jaterních funkcí jako jaterní nekróza až koma, které může být fatální kromě toho byla popsána poškození funkce ledvin jako tubulární nekróza.
Jako příznaky předávkování se v l.fázi (l.den) může objevit nevolnost, pocení, nespavost a celkově pocit únavy. Ve 2.fázi (2. den) zlepšení subjektivních pocitů, slabé bolesti celého těla, zvětšení jater, zvýšení hladiny transamináz a bilirubinu, prodloužení protrombinového času, opožděné vylučování moči. Ve 3.fázi (počínaje 3. dnem) vysoké
hodnoty transamináz, žloutenka, hypoglykémie, přechod k jaternímu komatu.
Charakteristika předávkování kodeinem se projeví extrémními dýchacími potížemi. Příznaky dále pokračují podobně jako při intoxikaci morfiem s extrémní nespavostí, která může vyústit do komatu, spojenou s miózou, často se zvracením, bolestmi hlavy a zástavou močení a stolice.
Objeví se cyanóza, hypoxie, studená pokožka, ztráta svalového tonusu a areflexie, často bradykardie a snížený krevní tlak, příležitostně a to hlavně u dětí cerebrální výpadek.
Léčba intoxikace:
Při intoxikaci paracetamolem:
během prvních 6 hodin je nutné určení plazmatické koncentrace paracetamolu, stejně jako výplach žaludku,
dialýza může plazmatickou koncentraci snížit,
intravenózní dávka cysteaminu nebo acetylcysteinu, pokud možno v prvních 8 hodinách po intoxikaci, může vázat toxické metabolity.
Další léčba intoxikace paracetamolem se řídí rozsahem, stadiem a klinickými příznaky a použijí se běžné zásady intenzivní léčby.
Příznaky intoxikace:
Kodein:
Typickým příznakem předávkování kodeinu je extrémní deprese dechových funkcí. Příznaky jsou do značné míry shodné s příznaky otravy morfinem, s extrémní somnolencí až komatem, a většinou jsou spojené s miosou, často se zvracením, bolestmi hlavy, retencí moče a stolice. Vyskytuje se cyanoza , hypoxie, chladná kůže, ztráta svalov=ho tonusu kosterního svalstva a areflexie někdy bradykardie a pokles krevního tlaku, příležitostně cerebrální křeče, především u dětí.
Léčba intoxikace :
Při dávkách přes 2 mg kodeinu na kg těl.hm. a klinických symptomech je nutné pozorovat dýchání a to až do vymizení příznaků. Chybí-li příznaky je nutné pozorovat dýchání nejméně 6 hodin po podání.
Snížení účinku kodeinu při manifestní poruše dýchání je podání antagonistů opiátů jako je např. naloxon, a to v dávce 10µ/kg i.v. Opakovat dávku za 30-60 minut.
Dávka naloxonu se musí zopakovat v případě, že účinek kodeinu trvá déle než účinek naloxonu. V případě, že nemůže být podán naloxon je nutné upravit dýchání a zavést protišokovou léčbu.
(cs)
|