salt:hasText
| - Současné užívání přípravku Talvosilen forte a přípravků na uklidnění (sedativa), na spaní (hypnotika) nebo současné pití alkoholu zvyšuje tlumivé účinky.
Současné užívání léků, které indukují jaterní enzymy např.hypnotika a antiepileptika
( jako jsou glutethimid, fenobarbital, fenytoin, karbamazepin) a rifampicin mohou dávky paracetamolu, které jsou jinak neškodné, zvýšit a způsobit jaterní poruchy. Totéž platí pro současné požívání alkoholu.
Paracetamol zesiluje účinky léků užívaných na krevní srážlivost.
Paracetamol může snižovat vylučování chloramfenikolu z těla a tím zvyšovat jeho nežádoucí účinky.
Současné podávání potravin a léků zpomalujících vyprazdňování žaludku může vést ke zpomalenému nástupu účinku.
Při současném dlouhodobém podávání warfarinu nebo kumarinových derivátů s paracetamolem ve vyšších dávkách (více než 2 g denně) může dojít ke zvýšení antikoagulačního účinku s projevem krvácení. Proto při současném podávání se doporučuje častěji sledovat protrombinový čas.
Při současném podávání paracetamolu a lamotriginu byla zjištěna snížená účinnost lamotriginu při zvýšení jeho jaterní clearence.
Současné podávání s kyselinou acetylsalicylovou ve vyšších dávkách zvyšuje riziko analgetické neuropatie a dalších renálních nežádoucích účinků.
Perorální antikoncepce může zrychlovat clearanci paracetamolu.
Kodein může vyvolat kašlací reflex , a proto je nutné se vyvarovat současného užívání s látkami usnadňujícími odkašlávání.
Hepatotoxické látky mohou zvyšovat možnost kumulace a předávkování paracetamolu. Absorpce paracetamolu může být urychlena podáním metoklopramidu nebo domperidonu, naproti tomu podáním kolestyraminu se může tato rychlost zpomalovat.
Probenecid ovlivňuje vylučování a plazmatickou koncentraci paracetamolu.
Při současném užívání paracetamolu a zidovudinu bylo pozorováno zvýšení sklonu k rozvoji neutropenie a hepatotoxicity.Tento přípravek by měl být podáván současně se zidovudinem pouze po pečlivém zvážení přínosu a rizika.
Analgetický a antitusický účinek kodeinu zvyšuje metachalon. Současná aplikace metachalonu a erytromycinu s kodeinem může vyvolat přechodný extrapyramidový syndrom. Analgetický účinek kodeinu zvyšují inhibitory MAO, tymoleptika, fyzostigmin a neostigmin. Snižují ho naloxon, nalorfin a pentazocin. Kodein potencuje analgetický účinek analgetik a antipyretik včetně kyseliny acetylsalicylové.
(cs)
|