salt:hasText
| - Současná léčba s následujícími přípravky je kontraindikovaná:
U pacientů léčených inhibitory monoaminooxidázy během 14 dnů před podáním opioidu pethidinu docházelo k život ohrožujícím interakcím postihujícím CNS a centrum dýchání a oběhu (riziko serotoninového syndromu – viz níže). Možnost podobných interakcí vyskytujících se mezi inhibitory monoaminooxidázy (včetně selektivních inhibitorů MAO A a B a linezolidem) a tramadolem nelze vyloučit.
Kombinace smíšených agonistů/antagonistů (buprenorfin, nalbufin a pentazocin) s tramadolem se nedoporučuje, protože by teoreticky mohlo dojít ke snížení analgetického účinku čistého agonisty a mohlo by dojít k výskytu abstinenčních příznaků.
Současná léčba s následujícími přípravky musí být zvážena:
Látky s inhibičním účinkem na CYP3A4, jako je ketonazol a erythromycin, mohou inhibovat metabolismus tramadolu (N-demethylaci) a pravděpodobně i metabolismus aktivního O-demethylovaného metabolitu. Klinický význam těchto interakcí nebyl studován (viz bod 4.8).
Izolované případy serotoninového syndromu byly zaznamenány při terapeutickém použití tramadolu v kombinaci s jinými serotonergními látkami, např. selektivními inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRIs). Příznaky serotoninového syndromu mohou být: zmatenost, neklid, agitovanost, horečka, pocení, tachykardie, tremor, ataxie, hypereflexie, myoklonie, průjem a eventuelně koma. Vysazení serotonergních látek vede k rychlému zlepšení.
Současné podávání přípravku NOAX Pronto 50 mg s jinými centrálně působícími látkami (včetně jiných opiátových derivátů, benzodiazepinů, barbiturátů, jiných anxiolytik, hypnotik, sedativních antidepresiv, sedativních antihistaminik, neuroleptik, centrálně působících léků proti hypotenzi, baklofenu a alkoholu) může zvýšit riziko útlumu centrálního nervového systému včetně respirační deprese.
Současné podávání karbamazepinu výrazně snižuje sérové koncentrace tramadolu na takové hodnoty, že může dojít ke snížení analgetického účinku a zkrácení doby jeho trvání .
Tramadol může zvýšit účinnost selektivních inhibitorů reuptake serotoninu (SSRIs), tricyklických antidepresiv (TCAs), antipsychotik a léků snižujících křečový práh (např. bupropion a meflochin) a vyvolat křeče (viz bod 4.4 a 5.2).
Ojediněle byly hlášeny interakce s kumarinovými antikoagulancii, které způsobily zvýšení INR, a proto je třeba opatrnosti při zahájení léčby tramadolem u pacientů léčených antikoagulancii.
Analgetický účinek tramadolu je zčásti zprostředkován inhibicí zpětného vychytávání norepinefrinu a zvýšeným uvolňováním serotoninu (5-HT). V průběhu studií bylo zjištěno, že podávání antiemetického 5-HT3 antagonisty ondansetronu před operací nebo po operaci vyvolalo potřebu zvýšit dávku tramadolu u pacientů s pooperačními bolestmi.
(cs)
|