salt:hasText
| - Kontraindikované kombinace
floctafenin: v případě šoku nebo hypotenze způsobené floctafeninem, snížení kardiovaskulární kompenzační reakce beta-blokátorů.
sultoprid: poruchy automacie (excesivní bradykardie), adice bradykardizujících účinků.
Nedoporučované kombinace
amiodaron: poruchy kontraktility, automacie (excesivní bradykardie) a vedení vzruchu (potlačení kompenzačních mechanismů).
Kombinace vyžadující opatrnost při použití
těkavá halogenová anestetika: snížení kardiovaskulárních kompenzačních reakcí beta-blokátory. Obecným pravidlem je nepřerušovat léčbu beta-blokátory a v každém případě se vyhnout náhlému vysazení léčby; anesteziolog má být informován, že pacient je léčen beta-blokátorem.
blokátory kalciového kanálu (bepridil, diltiazem a verapamil): poruchy automacie (těžké bradykardie, srdeční zástava), poruchy síňokomorového vedení a možnost srdečního selhání.
Tyto lékové kombinace mohou být podávány pouze za přísného kardiologického dohledu a monitorování EKG, zejména u osob starších nebo na počátku léčby.
antiarytmika (propafenon a třída I.a – chinidin, hydrochinidin, disopyramid): poruchy kontraktility, automacie a vedení vzruchu (potlačení kompenzačního působení sympatiku). Je nutný přísný klinický dohled a monitorování EKG.
baclofen: zvýšení antihypertenzního účinku. Je nutné sledování arteriálního tlaku a přizpůsobení dávek antihypertenziv, jsou-li nezbytná.
inzulin, perorální antidiabetika: možnost zakrytí určitých příznaků hypoglykémie, jako jsou palpitace a tachykardie, a prodloužení jejich trvání. Je nutné upozornit pacienty a zvýšit, zvlášť na začátku léčby, autokontrolu glykémie.
lidokain (popsáno pro propranolol, metoprolol, nadolol): zvýšení plazmatické hladiny lidokainu se zvýrazněním možných nežádoucích neurologických a kardiálních účinků (snížením jaterního metabolismu lidokainu). Je nutná úprava dávek lidokainu, klinický dohled a monitorování EKG a eventuelně sledování plazmatické koncentrace lidokainu během léčby beta-blokátory a po jejím ukončení.
iodované RTG kontrastní látky: při šoku nebo hypotenzi, způsobené iodovanými RTG kontrastními látkami, snížení kardiovaskulární kompenzační reakce beta-blokátory. Před radiologickým vyšetřením musí být léčba beta-blokátory přerušena vždy, je-li to možné. V případě nezbytného pokračování léčby musí radiolog disponovat možnostmi resuscitační léčby.
Nutno uvážit i následující souvislosti:
nesteroidní protizánětlivé látky (extrapolací účinku indometacinu): snížení antihypertenzního účinku acebutololu (inhibice tvorby vazodilatačních prostaglandinů nesteroidními protizánětlivými látkami a retence sodíku pyrazolonovými nesteroidními protizánětlivými látkami).
blokátory kalciových kanálů (dihydropyridiny – amlodipin, felodipin, lacipidin, nifedipin, nicardipin, nimodipin, nitrendipin): hypotenzem srdeční slabost u pacientů trpících skrytou nebo nekontrolovanou srdeční insuficiencí (zvýšení negativně inotropních účinků).
imipraminová antidepresiva (tricyklická), neuroleptika: antihypertenzní účinky i riziko ortostatické hypotenze jsou vyšší (aditivní efekt).
kortikoidy, tetrakosactid (obecně): snížení antihypertenzního účinku (sodíková retence kortikoidy).
meflochin: roziko bradykardie (aditivní efekt látek, které způsobují bradykardii).
(cs)
|