Z výsledků toxikologických výzkumů prováděných s extraktem z Cimicifugy vyplynulo, že výtažek obsažený v přípravku Menofem má nízkou toxicitu u potkanů a myší po perorálním podání.
LD50 zjištěná po intraperitoneálním podání činila přibližně 1,400 mg/kg tělesné hmotnosti u potkanů a mezi 1,500 a 2,000 mg/kg tělesné hmotnost u myší.
Výsledky při podávání po dobu 28 dnů vypovídají o závislosti na dávce. Hematologické změny ukazují na zvýšenou výměnu cirkulujících červených krvinek s extramedulární syntézou, která se odehrává převážně ve slezině. Změny ve hmotnosti jater a ledvin byly interpretovány jako reaktivní změny orgánů na xenobiotický materiál a byly doprovázeny nárůstem transferáz. Pravděpodobně díky iritujícímu účinku triterpenoidních saponinů byl pozorován otok submukózních buněk žaludku, který se téměř úplně zlepšil na konci doby zotavovacího období.
Bylo zjištěno, že hladina bez pozorovaných nežádoucích účinků /NOAEL/ činí 200 mg/kg tělesné hmotnosti. Doporučovaná denní dávka extraktu z Cimicifuga racemosa u člověka je 40 mg. Za předpokladu průměrné tělesné hmotnosti 50 kilogramů odpovídá tato dávka 0,8 mg/kg tělesné hmotnosti. NOAEL tak 250krát převyšuje lidskou expozici. Pro stanovení genotoxického potenciálu extraktu z Cimicifuga racemosa byl extrakt podroben třem systémům zkoušek s různými konečnými výsledky. Ve zkouškách in vitro a in vivo nebyla shledána žádná mutagenní nebo klastogenní aktivita extraktu.
(cs)