salt:hasText
| - Tento léčivý přípravek nemá být podávan těhotným ženám a nemá být podáván ženám ve fertilním věku, pokud to není nevyhnutelně nutné (tj. v situacích, kdy je jiná léčba neúčinná nebo není tolerována). Ženy ve fertilním věku musí během léčby užívat účinnou antikoncepci.
Těhotenství
Na základě zkušeností s podáváním matkám - epileptičkám lze rizika spojená s podáváním valproátu během těhotenství definovat následujícím způsobem:
Riziko spojené se záchvaty:
Během těhotenství představují tonicko-klonické záchvaty matky a status epileptikus s hypoxií zvláštní riziko smrti pro matku a nenarozené dítě.
Riziko spojené s podáváním valproátu sodného:
U zvířat: teratogenní účinky byly prokázány na myších, potkanech a králících.
U člověka: u potomků narozených matkám epileptičkám léčeným valproátem byla hlášena v porovnání s ostatní antiepileptickou léčbou vyšší incidence menších či větších vrozených malformací včetně defektů nervové trubice, kraniofaciálních defektů, postižení končetin, kardiovaskulárních malformací, hypospadie a vícečetných malformací zahrnujících různé tělesné systémy.
Abnormální výsledky těhotenství se zdají být spojeny s vyšší celkovou denní dávkou a velikostí jednotlivé dávky. Existuje důkaz, že vysoké plasmatické vrcholové hladiny a vysoké jednotlivé dávky jsou spojeny s defekty neurální trubice. Incidence defektů neurální trubice roste se vzrůstajícím dávkováním.
Incidence defektů neurální trubice spojená s užíváním valproátu je 1-2%.
Léčba kombinacemi antiepileptik může být spojena s vyšším rizikem vrozených malformací než monoterapie.
Epidemiologické studie naznačují vztah mezi expozicí natrium-valproátu in utero a rizikem opožděného vývoje (často spojeného s kraniofaciálními abnormalitami), zejména verbálního IQ.Je nicméně obtížné prokázat přímý vztah vzhledem k dalším souvisejícím faktorům jako je nízké IQ matky, genetické, sociální nebo společenské faktory a nedostatečná kontrola záchvatů matky během těhotenství.
U dětí vystavených valproátu in utero byly rovněž zaznamenány poruchy autistického spektra.
Vzhledem k těmto údajům:
Ženy, které plánují těhotenství, by měly být informovány o rizicích a prospěchu použití Depakinu během těhotenství. Měly by konzultovat specialisty, kteří musí s pacientkou diskutovat sporné reprodukční otázky předtím, než je Depakine předepsán poprvé nebo plánuje-li žena již léčená Depakinem těhotenství.
Pokud žena plánuje těhotenství, je třeba znovu zhodnotit nutnost antiepileptické terapie
Pokud během těhotenství po pečlivém zvážení rizika a prospěchu pokračuje léčba valproátem, doporučuje se užívání nejnižší možné účinné dávky ve více dávkách během dne a pokud možno ve formě léčivých přípravků s prodlouženým uvolňováním.
Je-li to považováno za vhodné, mělo by být před těhotenstvím zahájeno podávání folátů v příslušných dávkách (5 mg denně), neboť to může minimalizovat riziko defektů nervové trubice.
Pokud je terapie valproátem nutná a účinná, neměla by se v těhotenství přerušovat.
Dále jsou vhodná příslušná prenatální vyšetření s ohledem na včasnou diagnostiku výše uvedených malformací.
Riziko pro novorozence:
U novorozenců matek užívajících valproát sodný během těhotenství byly zaznamenány výjimečné případy hemorhagického syndromu. Tento hemorhagický syndrom souvisí s hypofibrinémií; byla zaznamenána i afibrinémie, která může skončit fatálně. Tyto hypofibrinémie zřejmě souvisí s poklesem množství koagulačních faktorů. Tento syndrom je třeba v každém případě odlišit od poklesu faktorů závislých na vitaminu K, způsobeného fenobarbitalem a induktory enzymů.
U novorozenců je tedy třeba vyšetřit příslušné parametry: počet trombocytů, plazmatickou hladinu fibrinogenu, koagulační faktory a srážlivost.
Kojení
Vylučování valproátu do mléka je nízké, koncentrace se pohybují mezi 1 a 10 % sérových koncentrací matky. Na základě literárních údajů a klinických zkušeností užívání Depakinu nevylučuje kojení, vezme-li se v úvahu bezpečnostní profil Depakinu, zejména možnost vzniku hematologických poruch (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky).
(cs)
|