salt:hasText
| - Podání flumazenilu k antagonizaci účinků benzodiazepinů nevylučuje potřebu monitorování pacienta a případné další intervence.
Zvláštní opatrnosti je třeba, pokud je přípravek Anexate podáván v případě předávkování více druhy léků najednou (zvláště v případě intoxikace benzodiazepiny a cyklickými antidepresivy), vzhledem k tomu, že určité toxické účinky (jako jsou křeče a srdeční arytmie) ostatních požitých léků (zvláště pak tricyklických antidepresiv) mohou vyjít najevo až po potlačení ochranného efektu benzodiazepinů, které je vyvoláno podáním přípravku Anexate.
Užití přípravku Anexate není doporučeno u pacientů trpících epilepsií, kteří jsou dlouhodobě léčeni benzodiazepiny. Ačkoliv přípravek Anexate má slabé antikonvulzivní účinky, jím přerušený ochranný vliv benzodiazepinových agonistů může u epileptických pacientů vyvolat křeče.
Pacienty, kterým byl podán přípravek Anexate k potlačení účinku benzodiazepinů, je třeba po určitou dobu sledovat z důvodu možné opětovné sedace, dýchacích potíží a jiných negativních účinků benzodiazepinů. Doba sledování závisí na dávce a délce trvání účinku benzodiazepinů, jejichž účinek potlačujeme.
Pokud je Anexate používán v kombinaci s přípravky blokujícími nervosvalový přenos, měl by být aplikován až po vymizení nervosvalové blokády.
Přípravek Anexate by měl být používán se zvýšenou opatrností u pacientů s poraněním hlavy (a/nebo s nestabilním nitrolebním tlakem), kterým byly podány benzodiazepiny, protože u nich může dojít k precipitaci křečí nebo rozvoji zvýšeného nitrolebního tlaku.
Je třeba se vyvarovat rychlému injekčnímu podání přípravku Anexate pacientům, kterým byly dlouhodobě a/nebo ve vysokých dávkách podávané benzodiazepiny vysazeny krátce (v době několika týdnů) před podáním přípravku Anexate. V tomto případě by při rychlém podání injekce v dávce 1 mg nebo vyšší mohlo dojít k projevům příznaků náhlého vysazení, včetně palpitací, agitovanosti, úzkostných stavů, emoční lability, mírné zmatenosti a poruše smyslového vnímání.
Přípravek Anexate není doporučen k léčbě závislosti na benzodiazepinech a zvládnutí syndromů protrahované benzodiazepinové abstinence.
Zvýšené opatrnosti je třeba při podávání Anexate pro zrušení sedace při vědomí u dětí mladších jednoho roku, pro ošetření předávkování benzodiazepinu u dětí, pro resuscitaci novorozenců a pro zrušení účinků benzodiazepinů použitých pro indukci celkové anestézie u dětí. Ve všech těchto případech jsou zkušenosti s podáním přípravku omezené.
Dokud nebudou k dispozici dostatečné údaje, lze přípravek Anexate podávat dětem mladším 1 roku pouze v případě, kdy je riziko pro pacienta (zvláště v případě náhodného předávkování) převáženo prospěchem z léčby.
U pacientů s poruchou jaterních funkcí může být eliminace přípravku opožděná.
Antagonistický účinek přípravku Anexate je specifický k benzodiazepinům, proto nelze očekávat, že by účinkoval u „neprobouzení“ způsobeného jinými látkami. Pokud se přípravek Anexate podává k anestezii na konci operace, musí nejprve odeznít účinky periferních svalových relaxancií. Protože přípravek Anexate má obecně kratší trvání účinku než benzodiazepiny a může se tak znovu objevit sedace, je nutné monitorovat klinický stav pacienta (zvláště na jednotkách intenzivní péče), dokud účinek přípravku Anexate neodezní.
U vysoce rizikových pacientů je nutné, aby prospěch z benzodiazepiny indukované sedace byl zvážen oproti riziku rychlého návratu vědomí. U pacientů (např. se srdečními problémy) může být v časném pooperačním období vhodnější udržování určitého stupně sedace ve srovnání s plným vědomím.
U pacientů, kteří trpí úzkostí v průběhu předoperační fáze nebo u pacientů se známou chronickou nebo přechodnou úzkostí, je třeba dávkování přípravku Anexate upravovat opatrně.
Po velkém chirurgickém výkonu je však nutné brát v úvahu možnost pooperační bolesti a pak může být vhodné udržovat pacienta v mírné sedaci.
U pacientů, kteří byli chronicky léčeni vysokými dávkami benzodiazepinů, je třeba, aby prospěch z léčby přípravkem Anexate byl pečlivě zvážen oproti riziku vzniku abstinenčních příznaků. Pokud se i přes opatrné dávkování abstinenční příznaky objeví, lze zvážit léčbu nízkými dávkami benzodiazepinů, které jsou titrovány intravenózně podle odpovědi pacienta.
(cs)
|