U pacientů s těžkou nebo nestabilní formou astmatu nemají být bronchodilatancia jedinou nebo hlavní terapií. Těžká forma astmatu vyžaduje pravidelné lékařské kontroly, protože může vést k úmrtí pacienta. Pacienti s těžkým astmatem mají trvalé příznaky a časté exacerbace, omezenou fyzickou kapacitu a hodnoty maximální výdechové rychlosti (peak expiratory flow, PEF) na začátku léčby nižší než 60 % náležité hodnoty, s větší než 30% variabilitou, jež se obvykle po podání bronchodilatátoru nevracejí k normálu. Tito pacienti potřebují vysoké dávky inhalačních kortikosteroidů (např. > 1 mg beklometason-dipropionátu denně) nebo terapii perorálními kortikosteroidy. Náhle zhoršení symptomů může vyžadovat zvýšení dávky kortikosteroidů, které by měly být podány pod lékařským dohledem.
Salbutamol je selektivní agonista β2-adrenoreceptorů s krátkodobým (4 až 6 hodin) bronchodilatačním účinkem u reverzibilní obstrukci dýchacích cest.
V terapeutických dávkách působí salbutamol na beta2-adrenoreceptory bronchiální svaloviny, s malým nebo žádným účinkem na beta1-adrenoreceptory srdce. Z důvodu rychlého nástupu účinku je přípravek zvláště vhodným k léčbě a prevenci vzniku záchvatů bronchiálního astmatu, bronchospasmu a/nebo reverzibilní obstrukci dýchacích cest
Přípravek se podává k léčbě bronchospasmu u všech typů bronchiálního astmatu.
Ventolin ve formě sirupu je vhodný pro děti a dospělé, kterým není možné podávat tento přípravek inhalační formou.
(cs)