salt:hasText
| - Pro toto léčivo není k dispozici moderní klinická dokumentace, která by sloužila jako základ při přesném určení frekvence nežádoucích účinků. Incidence nežádoucích účinků se může lišit podle indikace, dávkování a typu kombinace s jinými léčivými přípravky.
Nežádoucí účinky s možným klinickým významem jsou seřazeny podle systémově orgánových tříd. Určení frekvence: velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100<1/10), méně časté (≥1/1000<1/100), vzácné (≥1/10000, <1/1000), velmi vzácné (<1/10000) včetně jednotlivých případů.
Poruchy krve a lymfatického systému
Časté: neutropenie bez klinického významu
Méně časté: agranulocytóza
Velmi vzácné: trombocytopenie, pancytopenie, porucha erytropoézy, hemolýza, pozitivní Coombsův test, lymfadenopatie.
Agranulocytóza se vyskytuje ve 0,3-0,6% případů. Může se projevit po týdnech až měsících od začátku léčby a vyžadovat permanentní vysazení přípravku Propycil 50. Ve většině případů po vysazení přípravku agranulocytóza spontánně mizí. Aplikace růstového hormonu pro granulocytární řadu leukocytů (G-CSF, filgrastim) má být zvážena po konzultaci s hematologem.
Poruchy imunitního systému
Časté: reakce z přecitlivělosti. Alergické kožní reakce (svědění, exantém, kopřivka) se vyskytují často. Obvykle mají nezávažný průběh a mizí často při pokračující léčbě (viz poruchy kůže a podkoží).
Vzácné: léková horečka, poškození jater (viz poruchy jater a žlučových cest).
Velmi vzácné: artralgie (viz poruchy muskuloskeletálního systému, pojivových tkání a kostí).
Poruchy nervového systému
Vzácné: závratě, neuro-muskulární poruchy
Vaskulární dysfunkce
Velmi vzácné: vaskulitis, onemocnění připomínající klinicky systémový lupus erythematodes, periartritis nodosa, periferní edém.
Při léčbě propylthiouracilem u pacientů s Gravesovou nemocí mohou být zvýšeny antineutrofilní cytoplasmatické protilátky proti myeloperoxidáze (MPO-ANCA), kombinované s reumatickými poruchami (myalgie, artralgie) nebo příznaky podobnými chřipce.
Poruchy kůže a podkoží
Časté: svědivý exantém, kopřivka
Velmi vzácné: ztráta vlasů, periferní edém
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Velmi vzácné: intersticiální pneumonie, asthma
Gastrointestinální poruchy
Časté: gastrointestinální poruchy, nausea, zvracení
Méně časté: poruchy chuti a čichu (dysgeuzie, ageuzie), které odeznějí po přerušení podávání, mohou přetrvávat i několik týdnů
Poruchy jater a žlučových cest
Vzácné: poškození jater zvláště při vyšším dávkování. Byly popsány reakce podobné hepatitidě s hepatocelulární nekrózou a přechodnou cholestázou..
Je třeba poznamenat, že samotný hyperthyreoidismus může zvýšit hladiny gamma-glutamyltransferázy a alkalické fosfatázy před začátkem léčby přípravkem Propycil.
Velmi vzácné: byl popsán těžký průběh jaterního onemocnění způsobený propylthiouracilem , včetně jaterního selhání (frekvence neznáma).
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně
Velmi vzácné: artralgie bez příznaků zánětů
Endokrinní poruchy
Velmi vzácné: tvorba strumy u novorozence
Ušní poruchy
Velmi vzácné: v jednotlivých případech může vzniknout ztráta sluchu
Laboratorní výsledky
Velmi časté. Dočasné zvýšení transamináz.
Poznámky
Snížením abnormálně zvýšené spotřeby energie při hyperthyreoidismu se může během léčby přípravkem Propycil objevit zvýšení tělesné hmotnosti. Pacienti mají být informováni, že spotřeba energie se normalizuje se zlepšením onemocnění.
Během léčky thyreostatiky má být pravidelně kontrolována funkce štítné žlázy, aby se předešlo předávkování.
Vysoké dávky thyreostatik mají za následek strumu nebo zvětšení (rozšíření) již existující strumy. To je třeba mít na mysli v případech intrathorakální strumy s rizikem rozšíření do tracheální bifurkace. Při vysokém dávkování hrozí také riziko subklinického nebo klinického hypothyreiodismu. Dávkování přípravku Propycil 50 má být po dosažení euthyreotického stavu sníženo nebo má být navíc podáván levothyroxin. Podávání přípravku Propycil 50 nemá být při léčbě thyroxinem úplně přerušeno.
Růst strumy při léčbě přípravkem Propycil 50 při potlačeném TSH je výsledkem celkového onemocnění a nemůže mu být předcházeno léčbou přidanými hormony štítné žlázy.
Incidence nebo vzestup endokrinní orbitopatie je nezávislá na onemocnění štítné žlázy. Taková komplikace by neměla být důvodem ke změně koncepce léčby (thyreostatické léky, chirurgická léčba, léčba radioaktivním jódem) a neměla by být vysvětlována jako nežádoucí účinek příslušné léčby.
Ve vzácných případech se může vyskytnout „pozdní“ hypothyroidismus. To by nemělo být vysvětlováno jako nežádoucí účinek léčby spíše než zánětlivý proces thyreoidální tkáně.
Během léčby PTU je doporučováno průběžné sledování krevního obrazu, transamináz a enzymů ukazujících na cholestázu.
(cs)
|