salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina : Inhibitor angiotensin-konvertujícího enzymu (ACE)
ATC kód: C09 AA 09
Mechanismus účinku
Fosinopril je proléčivo (ester) dlouhodobě působícího inhibitoru angiotensin-konvertujícího enzymu (ACE) fosinoprilátu. Po perorálním podání je fosinopril rychle a zcela metabolizován na účinný fosinoprilát. Fosinopril obsahuje fosfinylovou skupinu, která je schopna vázat aktivní část peptidyl dipeptidázy angiotensin-konvertujícího enzymu, což brání konverzi dekapeptidu angiotensinu I na oktapeptid angiotensin II. Výsledné snížení hladin angiotensinu II vede ke snížení vasokonstrikce a snížení sekrece aldosteronu, což může vyvolat mírné zvýšení sérové hladiny draslíku a snížení sekrece aldosteronu. Obvykle nedochází ke změně renální perfúze nebo rychlosti glomerulární filtrace.
Inhibice ACE zároveň snižuje degradaci vysoce aktivního vazodilatátoru bradykininu, což přispívá k antihypertenznímu účinku; fosinopril je terapeuticky účinný u hypertoniků s nízkými hladinami reninu.
Předpokládá se, že u pacientů se srdečním selháním je příznivý účinek fosinoprilu vyvolán zejména supresí renin-angiotensin-aldosteronového systému; ACE inhibice vyvolává snížení pre-loadu a after-loadu.
Farmakodynamické účinky
Podání fosinoprilu pacientům s hypertenzí vede ke snížení krevního tlaku v poloze horizontální i vertikální, obvykle bez signifikantního zrychlení srdečního tepu.
U hypertenze snižuje fosinopril krevní tlak během jedné hodiny po podání, maximální účinek je pozorován během 3 – 6 hodin. Při obvyklém denním dávkování antihypertenzní účinek přetrvává 24 hodin. Ortostatické účinky a tachykardie jsou vzácné, ale mohou se vyskytnout u pacientů s deplecí solí nebo hypovolémií (viz bod 4.4). U některých pacientů dochází k optimálnímu snížení krevního tlaku až po 3 – 4 týdnech terapie. Fosinopril a thiazidová diuretika mají aditivní účinky.
U srdečního selhání fosinopril zlepšuje symptomy a toleranci zátěže a snižuje závažnost a četnost hospitalizací v důsledku selhání srdeční činnosti.
Ve studii 8 pacientů s cirhózou fosinopril v dávce 20 mg/den podávané jeden měsíc neovlivnil jaterní (alanin transferáza, gama-glutamyl-transpeptidáza, test clearance galaktózy a test clearance antipyrinu) či renální funkci.
V randomizované dvojitě zaslepené studii u 252 dětí a dospívajících ve věku od 6 do 16 let s hypertenzí nebo vysokým normálním krevním tlakem, bylo hodnoceno snížení krevního tlaku při podávání fosinoprilu jednou denně s nízkou (0,1 mg/kg), střední (0,3 mg/kg) a vysokou (0,6 mg/kg) cílovou dávkou. Na konci 4týdenní léčby bylo průměrné snížení systolického krevního tlaku na konci dávkovacího intervalu v porovnání s výchozími hodnotami podobné u dětí léčených nízkou, střední nebo vysokou dávkou fosinoprilu. Mezi třemi typy dávkování se neprokázala žádná závislost odpovědi na dávce. Optimální dávka nebyla stanovena u žádného věku dětí. Pro děti s hmotností nižší než 50 kg není k dispozici žádná vhodná síla dávkování.
(cs)
|