salt:hasText
| - Myopatie/rhabdomyolýza
Simvastatin, stejně jako jiné inhibitory reduktázy HMG-CoA, občas způsobuje myopatii projevující se bolestí svalů, napětím ve svalech nebo jejich slabostí, přičemž hodnoty kreatinkinázy (CK) jsou vyšší než desetinásobek horní hranice normálu.
Někdy může dojít až k rhabdomyolýze s akutním renálním selháním nebo bez něj, se sekundární myoglobinurií a velmi vzácně se vyskytly i případy úmrtí. Riziko myopatie se zvyšuje se zvyšováním inhibiční aktivity HMG-CoA reduktáz v plazmě.
Jako u jiných inhibitorů HMG‑CoA reduktázy závisí riziko myopatie/rhabdomyolýzy na dávce. V databázi klinických studií, ve kterých bylo léčeno 41413 pacientů simvastatinem, z nichž >24747 (přibližně 60 %) bylo zařazeno do studií s mediánem sledování nejméně 4 roky, byl výskyt myopatie přibližně 0,03 %, 0,08 % a 0,61 % u 20, 40 a 80 mg/den v uvedeném pořadí. V těchto studiích byli pacienti pečlivě sledováni a některé vzájemně se ovlivňující léčivé přípravky byly vyřazeny.
V klinické studii, ve které byli pacienti s anamnézou infarktu myokardu léčeni simvastatinem v dávce 80 mg/den (medián sledování 6,7 let), byla incidence myopatie přibližně 1,0 % v porovnání s 0,02 % u pacientů s dávkou 20 mg/den. Přibližně polovina těchto případů myopatie se vyskytla během prvního roku léčby. Incidence myopatie během každého následujícího roku léčby byla přibližně 0,1 %. (viz bod 4.8 a 5.1).
Měření kreatinkinázy
Kreatinkináza (CK) by neměla být měřena po namáhavém cvičení nebo v přítomnosti jiné možné alternativní příčiny zvýšení CK, neboť v takovém případě je ztížena interpretace výsledku. Jsou-li počáteční hladiny CK významně zvýšeny ((pětinásobek horní hranice normálu), hladiny by měly být přeměřeny za 5-7 dní k potvrzení výsledků.
Před léčbou
Všichni pacienti zahajující léčbu simvastatinem nebo pacienti, u nichž dochází ke zvýšení dávky simvastatinu, by měli být upozorněni na riziko myopatie a poučeni, aby okamžitě oznámili jakékoliv nevysvětlitelné bolesti ve svalech, napětí ve svalech nebo svalovou slabost.
Opatrnosti je třeba u pacientů s predispozičními faktory pro rhabdomyolýzu. Ke stanovení referenční počáteční hodnoty by hladina CK měla být měřena před zahájením léčby v následujících případech:
starší pacienti (věk ≥65 let);
ženské pohlaví
renální poškození;
nekontrolovaná hypotyreóza;
dědičné onemocnění svalů v osobní nebo rodinné anamnéze;
výskyt svalové toxicity po statinu nebo fibrátu v anamnéze.
nadužívání alkoholu.
V takových případech je třeba zvážit riziko léčby vůči možnému přínosu a doporučuje se klinické sledování. Pokud pacient v minulosti prodělal svalové onemocnění při léčbě fibrátem či statinem, léčba jiným zástupcem dané třídy léků by měla zahájena s opatrností. Jsou-li počáteční hladiny CK signifikantně zvýšeny ((pětinásobek horní hranice normálu), léčba by neměla být zahájena.
Během léčby
Pokud se během léčby statinem objeví svalová bolest, slabost či křeče, je třeba stanovit hladiny CK u daného pacienta. Pokud měření není provedeno po namáhavém cvičení a hladiny jsou přesto signifikantně zvýšeny ((pětinásobek horní hranice normálu), léčba by měla být ukončena. Jsou-li svalové symptomy vážné a způsobují-li každodenní potíže, mělo by být zváženo ukončení léčby i v případě, že jsou hladiny CK (pětinásobek horní hranice normálu. V případě podezření na myopatii jiné etiologie by měla být léčba ukončena.
Pokud symptomy vymizí a hladiny CK se vrátí k normálu, je možno zvážit opětovné zahájení léčby statinem nebo nasazení jiného statinu v nejnižší dávce a za pečlivého sledování pacienta.
Vyšší míra myopatie byla pozorována u pacientů titrovaných na dávku 80 mg (viz bod 5.1). Doporučují se pravidelná měření CK, protože mohou být užitečná pro identifikaci subklinických příznaků myopatie. Avšak není zde záruka, že toto sledování zabrání myopatie.
Léčba simvastatinem by měla být dočasně přerušena několik dní před plánovanou větší operací a v případě, že nastane významný zdravotní či chirurgický problém.
Opatření ke snížení rizika myopatie následkem interakcí mezi léčivými přípravky (viz také bod 4.5)
Riziko myopatie a rhabdomyolýzy se signifikantně zvyšuje současným užíváním simvastatinu se silnými inhibitory CYP3A4 (jako je itrakonazol, ketokonazol, flukonazol, posakonazol, erytromycin, klaritromycin, telitromycin, inhibitory HIV proteázy (např. nelfinavir), nefazodon) stejně jako s gemfibrozilem, danazolem a cyklosporinem (viz bod 4.2).
Riziko myopatie a rhabdomyolýzy se také zvyšuje při současném použití s jinými fibráty, nebo při současném použití amiodaronu či verapamilu a vyšších dávek simvastatinu (viz body 4.2 a 4.5).
Riziko se zvyšuje užíváním diltiazemu nebo amlodipinu současně s 80 mg simvastatinu (viz bod 4.2 a 4.5). Riziko myopatie všetně rhabdomyolýzy může být zvýšeno při současném podávání kyseliny fusidové se statiny (viz bod 4.5).
V případě inhibitorů CYP3A4 je použití simvastatinu současně s itrakonazolem, ketokonazolem, flukonazolem, posakonazolem, inhibitory HIV proteázy (např. nelfinavir), erytromycinem, klaritromycinem, telitromycinem a nefazodonem kontraindikováno (viz body 4.3 a 4.5). Je-li léčba itrakonazolem, ketokonazolem, flukonazolem, posakonazolem, erytromycinem, klaritromycinem, telitromycinem nevyhnutelná, léčbu simvastatinem je nutno během léčby těmito přípravky přerušit. Kromě toho je nutná opatrnost při kombinované léčbě simvastatinem spolu s některými slabšími inhibitory CYP3A4: cyklosporinem, verapamilem a diltiazemem (viz body 4.2 a 4.5). Je třeba se vyvarovat konzumace grapefruitového džusu (šťávy) současně se simvastatinem.
U pacientů užívajících současně cyklosporin, danazol nebo gemfibrozil by neměla dávka simvastatinu překročit 10 mg/den. Je třeba se vyvarovat kombinovaného použití simvastatinu s gemfibrozilem, pokud není pravděpodobné, že přínos této kombinace převáží její rizika. Přínos kombinovaného použití simvastatinu 10 mg denně s jinými fibráty (kromě fenofibrátu), niacinem, danazolem či cyklosporinem by měl být pečlivě zvážen vzhledem k potenciálním rizikům takových kombinací. (Viz body 4.2 a 4.5.).
Opatrnosti je třeba při předepisování fenofibrátu nebo niacinu (≥1 g/den) současně se simvastatinem, neboť každý z těchto přípravků může sám o sobě vyvolat myopatii.
Je nutné se vyvarovat kombinovaného použití simvastatinu v dávkách nad 20 mg s amiodaronem či verapamilem, pokud není pravděpodobné, že by přínos této kombinace převážil nad rizikem myopatie (viz body 4.2 a 4.5).
Je třeba se vyhnout kombinovanému použití simvastatinu v dávkách vyšších než 40 mg denně s diltilazemem nebo amlodipinem, pokud možný klinický přínos nepřeváží zvýšené riziko myopatie (viz bod 4.2 a 4.5)
Vzácné případy myopatie/rhabdomyolýzy byly spojeny se souběžným podáváním inhibitorů HMG-CoA reduktázy s niacinem (kyselinou nikotinovou) v dávkách upravujících lipidy (≥1 g/den), přičemž každý z nich může způsobit myopatii, pokud je podáván samostatně.
Lékaři zvažující kombinovanou terapii simvastatinu s niacinem (kyselinou nikotinovou) v dávkách upravujících lipidy (≥1 g/den), nebo přípravky obsahujícími niacin by měli pečlivě zvážit potenciální přínosy a rizika, a musí u pacientů pečlivě sledovat jakékoli známky a příznaky bolesti svalů, citlivost nebo slabost, zvláště během prvních měsíců léčby a při zvýšení dávkování jednoho z léčivých přípravků.
V předběžné analýze probíhající studie zaměřené na klinické výsledky identifikoval nezávislý výbor monitorující bezpečnost vyšší než očekávanou incidenci myopatie u čínských pacientů užívajících simvastatin 40 mg a kyselinu nikotinovou/laropiprant 2000 mg/40 mg. Proto je při léčbě čínských pacientů simvastatinem (obzvlášť dávkami 40 mg nebo vyššími) podávaným spolu s niacinem (kyselinou nikotinovou) v dávkách upravujících lipidy (≥1 g/den) nebo přípravky obsahujícími niacin potřebná opatrnost. Protože riziko myopatie souvisí u statinů s dávkou, u čínských pacientů se nedoporučuje použití simvastatinu 80 mg s niacinem (kyselinou nikotinovou) v dávkách upravujících lipidy (≥1 g/den) nebo přípravky obsahujícími niacin. Není známo, zda existuje zvýšené riziko myopatie u jiných asijských pacientů léčených simvastatinem podávaným spolu s niacinem (kyselinou nikotinovou) v dávkách upravujících lipidy (≥1 g/den) nebo přípravky obsahujícími niacin.
Pokud se ukáže nezbytnost této kombinace, pacienti užívající kyselinu fusidovou a simvastatin musí být pečlivě sledováni (viz bod 4.5). Může se zvážit dočasné přerušení léčby simvastatinem.
Účinky na játra
V klinických studiích bylo u několika dospělých pacientů, jimž byl podáván simvastatin, pozorováno přetrvávající zvýšení (na více než trojnásobek horní hranice normálu) sérových aminotransferáz. Po přerušení nebo ukončení léčby simvastatinem u těchto pacientů obvykle hladiny aminotransferáz pomalu klesaly na hodnoty před léčbou.
Před zahájením léčby a dále tak, jak je klinicky indikováno, se doporučuje provádění jaterních funkčních testů. U pacientů, u nichž se dávka zvyšuje na 80 mg, by měl být proveden ještě jeden test před zvýšením dávky, 3 měsíce po jejím zvýšení na 80 mg a poté periodicky (např. každého půl roku) během prvního roku léčby. Zvláštní pozornost je třeba věnovat pacientům, u nichž dojde ke zvýšení hladin sérových aminotransferáz, u těchto pacientů je třeba měření okamžitě zopakovat a poté má být prováděno častěji.
Pokud hladiny aminotransferáz mají tendenci k progresi, zejména pokud se zvýší na trojnásobek horní hranice normálu a zvýšení přetrvává, simvastatin by měl být vysazen.
Přípravek by měl být užíván s opatrností u pacientů, kteří konzumují značná množství alkoholu.
Stejně jako v případě ostatních hypolipidemických přípravků, bylo po terapii simvastatinem hlášeno středně závažné (méně než trojnásobek horní hranice normálu) zvýšení hladin sérových aminotransferáz. Tyto změny se objevily brzy po zahájení terapie simvastatinem, byly často přechodné, nebyly provázeny žádnými symptomy a léčbu nebylo nutno přerušit.
Intersticiální plicní onemocnění
V souvislosti s užíváním statinů byly hlášeny výjimečné případy intersticiálního plicního onemocnění, zvláště při dlouhodobé terapii statiny (viz bod 4.8). Mezi nejčastější projevy tohoto onemocnění patří: dušnost, neproduktivní kašel a zhoršení celkového stavu (únava, ztráta hmotnosti a horečka). Terapie statiny musí být přerušena při podezření na vznik instersticiálního plicního onemocnění u pacienta.
Použití u dětí a dospívajících (10 až 17 let věku)
Bezpečnost a účinnost simvastatinu u pacientů ve věku 10 až 17 let s heterozygotní familiární hypercholesterolémií byla hodnocena v kontrolované klinické studii u dospívajících chlapců Tannerova stupně II a vyššího a u dívek, které byly alespoň jeden rok po první menstruaci. Pacienti léčení simvastatinem měli profil nežádoucích účinků obecně podobný profilu pacientů léčených placebem. Dávky vyšší než 40 mg nebyly u této populace studovány . V této omezené kontrolované studii nebyl u dospívajících chlapců a dívek zjištěn žádný detekovatelný účinek na růst nebo pohlavní zrání, ani žádný účinek na délku menstruačního cyklu u dívek. (Viz body 4.2, 4.8 a 5.1.) Dospívající dívky je nutno poučit o vhodných antikoncepčních metodách pro dobu léčby simvastatinem (viz body 4.3 a 4.6) . U pacientů ve věku <18 let nebyla bezpečnost a účinnost studována u doby léčení >48 týdnů, přičemž dlouhodobé účinky na tělesné, duševní a pohlavní zrání nejsou známy. Simvastatin nebyl studován u pacientů mladších 10 let, ani u prepubertálních dětí a dívek před první menstruací.
Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, Lappovým deficitem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by neměli tento přípravek užívat.
(cs)
|