salt:hasText
| - Testy akutní i chronické toxicity na různých druzích laboratorních zvířat prokázaly, že trazodon je velmi dobře tolerován.
Akutní toxicita:
LD50 při perorálním podání byla 610 mg/kg u myší, 486 mg/kg u potkanů a 560 mg/kg u králíků. Byly pozorovány sedace, salivace, ptóza víček a klonické křeče.
Toxicita po opakovaném podávání:
Subchronické studie byly provedeny u potkanů, králíků a psů a chronické studie u potkanů, psů a opic. Ve studiích u potkanů léčba způsobila hypertrofii hepatocytů a hladkého endoplasmatického retikula s následnou hepatomegalií. Tento účinek je následkem detoxifikačních mechanismů a nemůže být interpretován jako patologická událost. Dále, letální dávky způsobovaly účinky pozorované již u studií akutní toxicity. Odpovídající NOEL (dávka bez pozorovaného nepříznivého účinku) byla 30 mg/kg/den. Pouze u králíků byl depresivní účinek na CNS pozorován při relativní NOEL 50 mg/kg/den. U psů byly symptomy pozorované již při akutní intoxikaci zhoršené při opakovaném podávání a odpovídající NOEL byla 10 mg/kg/den. Opice se projevily jako odolnější než psi a došlo u nich pouze k farmakodynamickým poruchám. NOEL byla 20 mg/kg/den.
Reprodukční toxicita:
Efekt na fertilitu nebyl pozorován u potkanů při dávkách až do výše 300 mg/kg/den. Teratogenické studie na potkanech ukázaly zvýšený embryoletální efekt pouze u dávek toxických pro mateřský organizmus (300 – 450 mg/kg/den). U králíků byly embryoletální účinky a ve vzácných případech kongenitální anomálie pozorovány jen při dávkách toxických pro matku (210 -450 mg/kg/den). Trazodon přímo neovlivňuje embryo, což bylo prokázáno ve studiích průchodu trazodonu placentou: pouze zanedbatelné množství trazodonu bylo zjištěno v embryonálních tkáních a amniotické tekutině. Peri- a postnatální studie u potkanů prokázaly pouze snížený hmotnostní přírůstek mláďat při dávkách nad 30 mg/kg/den.
Mutagenita:
Testy mutagenicity in vitro (bakteriální buňky, V77 buňky čínských křečků, myší lymfomové buňky, chromosomální aberace CHO, CHL/IU buněk a lidské lymfocyty) a in vivo (mikronukleární test u myší a analýza chromosomální metafáze u potkanů) neukázaly žádný mutagenický účinek.
Karcinogenní potenciál:
Studie provedené na myších a potkanech neprokázaly žádné riziko nádoru.
Antigenita:
Trazodon nemá antigenní účinnost.
Kardiotoxicita:
Kardiovaskulární účinky trazodonu byly zkoumány na potkanech, morčatech, kočkách a psech. Bylo prokázáno, že trazodon nemá téměř žádný kardiotoxický účinek, neboť nebyly zjištěny žádné změny EKG při nehypotensivních dávkách.
Hormonální účinky:
Jednotlivé dávky přesahující 20 mg/kg podané intraperitoneálně samicím potkanů vyvolaly mírný vzestup hladin prolaktinu. Tento účinek vymizel během chronického podávání v potravě.
Léková závislost:
Dvě studie prováděné u potkanů vyloučily potenciální lékovou závislost.
(cs)
|