salt:hasText
| - Klenbuterol vykazoval střední až vysokou akutní toxicitu. Při perorálním podávání se hodnoty LD50 pohybují od 176 mg/kg u myší do 800 mg/kg u psů. Intravenózní hodnoty LD50 se pohybují od 13 mg/kg u králíků do 37,5 - 60 mg/kg u psů. Hlavními příznaky toxicity jsou letargie, ataxie, křeče, tachypnoe, dušnost.
Při studiích toxicity opakovaně perorálně podávaného přípravku potkanům a psům byl zjištěn vznik na dávce závislé myokardické nekrózy a/nebo zjizvení myokardu, k jejichž výskytu došlo u potkanů při podání dávky od 1 mg/kg/den a vyšší a u psů při dávce 0,1 mg/kg/den a vyšší. Při inhalačním podávání nebyla kardiotoxicita pozorována u opic v dávkách dosahujících 0,15 mg/kg/den a u potkanů do výše 0,02 mg/kg /den, vyskytla se ale u potkanů v dávce 2,58 mg/kg/den. Léze myokardu jsou považovány za účinky třídy beta-mimetik, zejména díky reflexní tachykardii vedoucí ke sníženému zásobování kyslíkem.
Ve studiích toxicity na reprodukci potkanů a králíků nebyly zjištěny žádné teratogenní účinky nebo embryotoxicita při perorálním podávání dávek do 1 mg/kg/den, resp. 0,3 mg/kg/den; stejně tak při inhalačním podávání 0,078 mg/kg/den, resp. 0,3 mg/kg/den. Perorální dávky 0,015 mg/kg/den neovlivnily plodnost, reprodukční schopnosti ani peri a postnatální vývoj potkanů.
Nadměrně vysoké dávky > 10 mg/kg/den, překračující maximální doporučenou denní dávku u pacientů (0,06 mg) více než 1000x (na základě dávek v mg/m2 u zvířat a lidí), prokázaly toxické účinky pro matku, plod a embryo a ve stejné míře i teratogenní účinky pro oba druhy.
Na základě zjištěných teratogenních účinků u potkanů a králíků byla hodnota NOAEL (no observed adverse effect level) versus MRHDD upravena na 135 a maximální doporučená denní dávka u pacientů na 270 (na základě dávek v mg / m2 u zvířat a člověka).
Teratogenní účinek odpovídá obdobným účinkům jiných beta-mimetik (kostovertebrální syndrom).
Mutagenní nebo klastogenní aktivita klenbuterolu nebyla zjistěna ani in vitro ani in vivo. Amesův test, lymfom u myší (L5178Y buněk) a mikronukleární testy byly negativní. Účinky klenbuterolu nevedou ke vzniku mutantů (HGPRT deficitních - V79) nebo chromozomálních odchylek v kulturách ovariálních buněk čínského křečka.
V cytogenetické studii s lidskými lymfocyty byly zjištěny pouze hraniční hodnoty pro vyvolání strukturálních chromozomálních aberací. Nicméně data nesplňují kriteria klastogenicity.
Ve studiích kancerogenity nebyl u potkanů a myší prokázán tumorogenní ani kancerogenní potenciál v dávkách až do 25 mg/kg/den, s výjimkou výskytu mesovariálních leiomyomů u kmene potkanů Sprague Dawley (SD). Tento druh nádoru se vyskytuje po podání beta-mimetik u některých specifických kmenů potkanů a jeho výskyt není považován za rizikový faktor pro člověka.
(cs)
|