salt:hasText
| - Pokud se při léčbě cefuroxim-axetilem objeví reakce z přecitlivělosti, je třeba přípravek ihned vysadit a zavést příslušná léčebná opatření.
Zvláštní opatrnosti je třeba u pacientů, u nichž se vyskytla alergická reakce na penicilin nebo jiná beta-laktamová antibiotika.
Stejně jako u jiných širokospektrých antibiotik se při dlouhodobém podávání cefuroxim-axetilu může objevit superinfekce rezistentními mikrooganismy (např. kandida, enterokok nebo clostridium difficile), což si může vyžádat přerušení léčby.
U pacientů, u nichž se během léčby nebo po léčbě cefuroxim-axetilem objeví závažný průjem, je třeba myslet na diagnózu život ohrožující pseudomembranózní kolitidy. Podávání cefuroxim-axetilu je nutné přerušit a zahájit vhodnou léčbu. Použití přípravků inhibujících střevní peristaltiku je kontraindikováno (viz bod 4.8).
Při 20-denní léčbě Lymeské boreliózy se může průjem objevit častěji.
Při dlouhodobém podávání cefuroxim-axetilu se může objevit superinfekce rezistentními patogeny. Proto je důležité pacienta pečlivě sledovat. Pokud se během léčby objeví superinfekce, je třeba přijmout vhodná opatření (viz bod 4.8).
Použití cefuroxim-axetilu není vhodné u pacientů se závažnými střevními poruchami, doprovázenými zvracením a průjmem, protože pak není možné zajistit dostatečnou absorpci. V těchto případech se doporučuje zvážit podávání parenterálních forem cefuroximu.
Během léčby Lymeské boreliózy cefuroxim-axetilem byly zaznamenány případy Jarisch-Herxheimerovy reakce. Tato reakce je výsledkem baktericidní aktivity cefuroxim-axetilu na spirochetu Borrelia burgdorferi . Je vhodné informovat pacienta, že tato běžná a obvykle časově ohraničená reakce je důsledkem antibiotické léčby Lymeské boreliózy.
Současné podávání přípravků zvyšujících pH v žaludku se nedoporučuje (viz bod 4.5).
U dětí do 3 měsíců nejsou s podáváním cefuroxim-axetilu žádné zkušenosti. S léčbou Lymeské boreliózy jsou klinické zkušenosti pouze u dětí nad 12 let a u dospělých.
Zvláštní opatrnosti je třeba u pacientů s fenylketonurií, protože potah tablety obsahuje aspartam.
Xorimax 125 mg obsahuje 0,2 mg aspartamu v jedné tabletě.
Xorimax 250 mg obsahuje 0,3 mg aspartamu v jedné tabletě.
Xorimax 500 mg obsahuje 0,4 mg aspartamu v jedné tabletě.
U pacientů užívajících cefuroxim-axetil se ke stanovení glykémie doporučuje používat gukózooxidázové nebo hexokinázové metody. Cefuroxim neinterferuje s vyšetřením sérového kreatininu pomocí alkalického pikrátu (viz bod 4.5).
Během léčby sodnou solí cefuroximu bylo u některých dětí zjištěno mírné zhoršení sluchu.
(cs)
|