salt:hasText
| - Jako u každého očkování i zde je nutné zajistit bezprostřední dostupnost patřičné lékařské pomoci pro vzácnou možnost rozvoje anafylaktické reakce.
Anamnéza alergie na vejce nebo pozitivní kožní test na vaječný albumin nemusí jednoznačně ukazovat, že daný pacient bude alergický na vakcínu Rabipur. Přesto však pacienti s anamnézou těžké alergické reakce na vejce nebo vaječné výrobky by neměli dostávat vakcínu v rámci před-expoziční profylaxe. Tito pacienti by také neměli tuto vakcínu dostávat v rámci post-expoziční léčby, pokud je dostupná jiná vhodná alternativní vakcína, a v takovém případě je nutné podávat veškeré injekce pod pečlivým lékařském dohledem s dostupností prostředků pro neodkladnou urgentní léčbu. Podobně u pacientů s anamnézou těžké alergické reakce na jakoukoli jinou látku obsaženou ve vakcíně Rabipur jako je polygelin (stabilizační přísada) nebo amphotericin B, chlortetracyklin nebo neomycin (které se mohou vyskytovat ve stopových množstvích) by tuto vakcínu neměli dostávat v rámci před-expoziční profylaxe. Vakcína by těmto osobám neměla být podána ani v případě post-expoziční léčby, pokud je k dispozici vhodná alternativní vakcína, pokud je však nutné tuto vakcínu podat, tak pouze se zajištěním jak je uvedeno výše.
Neaplikovat intravaskulární injekcí.
V případě neúmyslné aplikace do krevního řečiště je zde riziko vzniku závažných nežádoucích reakcí, včetně šoku.
Po kontaktu se zvířaty, podezřelými z přenosu vztekliny, je nezbytné dodržování následujících postupů (podle WHO 1999):
Okamžité ošetření rány
Aby se odstranilo co možná nejvíce virů vztekliny, okamžitě vyčistěte ránu mýdlem a poté důkladně proudem vody. Potom ošetřete lihem (70%) nebo jodovým přípravkem. Kde je to možné, rána po pokousání by neměla být uzavřena sešitím, nebo sešita jen tak, aby zajistila dotyk tkání.
Vakcinace proti tetanu a podání immunoglobulinu proti vzteklině
Profylaxe proti tetanu musí být provedena tam, kde je to nezbytné.
V případech, kde je indikována také pasivní imunizace, je nutné co nejvíce z doporučené dávky lidského imunoglobulinu proti vzteklině (HRIG) aplikovat co nejhlouběji do rány a kolem ní tak, jak je to anatomicky proveditelné. Veškeré zbývající množství lidského imunoglobulinu proti vzteklině (HRIG) musí být podáno intramuskulárně do místa, vzdáleného od místa aplikace vakcíny, pokud možno do gluteální oblasti. Podrobné informace, prosím, vyhledejte v Souhrnu údajů o přípravku a/nebo příbalové informaci lidského imunoglobulinu proti vzteklině (HRIG).
(cs)
|