salt:hasText
| - Při správné aplikaci vakciny, kdy jsou dodržovány přesně intervaly mezi dávkami a dávkovací schéma a dávka se vhodným způsobem individuálně zvyšuje, není výskyt alergických nežádoucích účinků příliš častý. Obvykle jsou mírného charakteru, ale je třeba počítat i s možností vzniku lokální nebo systémové reakce, kdy se musí léčba okamžitě přerušit. Z toho důvodu musí být okamžitě k dispozici souprava s léky pro první pomoc. Každý pacient musí proto zůstat pod dohledem lékaře nejméně 30 minut po aplikaci injekce, po uplynutí této doby lékař zhodnotí stav pacienta.
Lokální nežádoucí účinky: patří sem zarudnutí, zduření a svědění v místě vpichu. Jsou-li intenzivní nebo přetrvávají delší dobu, léčí se symptomaticky. Velmi vzácně, zvláště po příliš superficiální aplikaci, může dojít ke vzniku granulomu. Při hyposenzibilizaci může dojít k exacerbaci atopického ekzému.
Celkové nežádoucí účinky:
Mírné: rinitida a kopřivka. Lze je zvládnout perorálními, případně injekčními antihistaminiky. V případě mírného bronchospasmu, je nutné pacientovi podat (2-sympatomimetikum (např. salbutamol), a eventuálně glukokortikoid. Podle potřeby je možno podat subkutánní injekci 0,5 ml adrenalinu (1:1000).
Po vakcinaci se může objevit pocit zvýšené únavy.
Závažné: dýchací obtíže a bronchospasmus. Aplikuje se intramuskulární injekce 0,5 ml adrenalinu (1:1000) blízko místa vpichu alergenu. Dále se podá (2-sympatomimetikum a glukokortikoid.
Během několika sekund až několika minut po aplikaci Pollinexu Tree se může rozvinout anafylaktický šok.
Léčení anafylaktického šoku
Anafylaktický šok se projevuje bronchospasmem, laryngeálním edémem, kopřivkou a šokem.
Pacient se položí a okamžitě se zahájí léčba.
Ihned se aplikuje intramuskulární injekce 0,5 ml adrenalinu (1:1000) blízko místa vpichu alergenu. Podle potřeby, lze opakovat aplikaci adrenalinu každých 10-15 minut až do celkové dávky 2 ml (dávka pro dospělé). V extrémním případě, je-li neměřitelný krevní tlak, může být podáno 0,5 ml (dávka pro dospělé) adrenalinu (1:10000) pomalou intravenózní injekcí. (Adrenalin o koncentraci 1:10000 se připraví smícháním 1 ml roztoku adrenalinu 1:1000 s 9 ml fyziologického roztoku).
K potlačení bronchospasmu se inhalačně aplikuje (2-sympatomimetikum (např. salbutamol nebo podobný bronchodilatační přípravek). Přetrvává-li bronchospasmus, podává se pomalou intravenózní injekcí 10-20 ml aminofylinu (250 mg v 10 ml) rychlostí 2 ml/min (dávka pro dospělé).
Není-li možno udržet adekvátní ventilaci, je třeba zahájit umělou ventilaci dýchacím vakem. V extrémních případech je třeba provést tracheotomii. Podává se kyslík a provedou se další opatření na podporu dýchání a krevního oběhu, např. může být potřeba provést defibrilaci.
Preventivně se podá hydrocortison (200-400 mg [dávka pro dospělé]), aby se zabránilo pozdnímu bronchospasmu, k němuž dochází 6-8 hodin po původním kolapsu
Pacient musí být hospitalizován a zůstat pod lékařským dohledem nejméně následujících 24 hodin.
Dávka adrenalinu, antihistaminik a glukokortikoidů se u dětí redukuje dle věku a tělesné váhy.
(cs)
|