salt:hasText
| - Viz také bod 4.8 Nežádoucí účinky.
Následující varování a upozornění platí obecně pro blokátory beta-adrenergních receptorů.
Anestézie
Přetrvávající blokáda beta receptorů snižuje riziko arytmií během indukce a intubace. Má-li být léčba beta-blokátory v rámci přípravy na operaci přerušena, mělo by se tak stát nejméně 24 hodin před plánovaným zákrokem.
Při použití anestetik, která vyvolávají útlum myokardu, je třeba postupovat opatrně. Pacienta lze chránit před vagovými reakcemi intravenózním podáním atropinu.
Kardiovaskulární poruchy
Beta-blokátory nesmí být obecně podávány pacientům s neléčeným městnavým srdečním selháním, pokud nebyl jejich stav stabilizován.
U pacientů s ischemickou chorobou srdeční je třeba léčbu beta-blokátory vysazovat postupně, tj. během 1 - 2 týdnů. Je-li to nutné, lze ve stejném období zahájit náhradní léčbu za účelem prevence exacerbace anginy pectoris.
Beta-blokátory mohou vyvolávat bradykardii: pokud tepová frekvence poklesne pod 50-55 tepů/min v klidu a/nebo se u pacienta objeví symptomy bradykardie, je třeba snížit dávkování.
Beta-blokátory je třeba používat opatrně:
● u pacientů s poruchami periferního oběhu (Raynaudova nemoc nebo syndrom, intermitentní klaudikace), jelikož může dojít k jejich zhoršení,
● u pacientů s AV blokem prvního stupně, a to z důvodu negativního působení beta-blokátorů na dobu vedení,
● u pacientů s Prinzmetalovou anginou pectoris z důvodu bezodporové vazokonstrikce koronárních arterií zprostředkované alfareceptory: beta-blokátory mohou zvyšovat počet a délku trvání atak anginy pectoris.
Kombinace nebivololu s blokátory kalciových kanálů typu verapamilu a diltiazemu, antiarytmiky I. třídy či některými centrálně působícími antihypertenzivy se nedoporučuje, podrobnosti viz. bod 4.5.
Metabolické/endokrinní poruchy
Nebilet neovlivňuje u diabetiků hladinu glukózy v krvi. U těchto pacientů je však vhodné postupovat opatrně, jelikož nebivolol může maskovat určité symptomy hypoglykémie (tachykardie, palpitace).
Beta-blokátory mohou maskovat symptomy tachykardie při hypertyreóze. Náhlé vysazení léku může zvýšit intenzitu těchto symptomů.
Respirační poruchy
U pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí by se beta-blokátory měly používat opatrně, jelikož by mohlo dojít k zesílení konstrikce dýchacích cest.
Jiné obtíže
Pacientům s lupénkou v anamnéze lze podávat beta-blokátory pouze po pečlivém uvážení.
Beta-blokátory mohou zvyšovat citlivost na alergeny a závažnost anafylaktických reakcí.
Zahajování léčby chronického srdečního selhání nebivololem vyžaduje pravidelné sledování. Dávkování a způsob použití jsou uvedeny v bodu 4.2. Ukončení léčby nesmí být náhlé, pokud to není jasně indikováno, podrobnosti viz. bod 4.2.
Tento léčivý přípravek obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, Lappovým nedostatkem laktasy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
(cs)
|