Paracetamol - analgetikum a antipyretikum, jeho účinky jsou alespoň částečně
způsobeny inhibicí prostaglandinů v centrálním nervovém systému. Bylo prokázáno, že paracetamol v dávce 1 g působí jak analgeticky, tak antipyreticky.
Pseudoefedrin hydrochlorid – je převážně nepřímo působící sympatomimetický amin. Bylo prokázáno, že pseudoefedrin v dávce 60 mg je účinný nosní dekongestant (průkaz pomocí měření průchodu vzduchu nosem u pacientů s nachlazením a rýmou). V terapeutických dávkách neměl pseudoefedrin klinicky významný efekt na hodnotu krevního tlaku u normotensních pacientů. Studie u pacientů s kontrolovanou hypertenzí prokázala, že pseudoefedrin v dávce 60 mg nemá žádný nebo minimální vliv na hodnotu krevního tlaku a nemá sedativní efekt.
GlaxoSmithKline provedlo klinickou studii u pacientů s příznaky chřipky a nachlazení s cílem posoudit úlevu od bolesti a nosní kongesci. Ve studii byl porovnán Panadol Plus Grip (podávaný třikrát denně podle potřeby během tří dnů) se samotným paracetamolem, samotným pseudoefedrinem a placebem. Výsledky prokázaly, že Panadol Plus Grip má signifikantně vyšší efekt na úlevu od bolesti (p<0.05) než placebo nebo pseudoefedrin a že Panadol Plus Grip má signifikantně vyšší efekt (p<0.05) na dekongesci než placebo nebo paracetamol samotný. Panadol Plus Grip měl navíc další efekt na úlevu od bolesti a nosní kongesci ve srovnání s paracetamolem nebo pseudoefedrinem. Po jednotlivé dávce Panadol Plus Grip byla signifikantně vyšší úleva od bolesti (p<0.05) a nosní kongesce (průchod vzduchu nosem) ve srovnání
s placebem jednu hodinu po podání dávky.
(cs)