salt:hasText
| - Prevence hypovitaminózy A: při nízkém příjmu vitaminu A, jeho zhoršené absorpci, při chorobách trávící soustavy (malabsorpční syndrom, steatorea, obstrukce žluče), při zvýšené potřebě vitaminu A při dietách, infekčních onemocněních, při růstu, v těhotenství je maximální denní dávka 10 000 m.j., v laktaci, při rekonvalescenci, při hojení kostí (spolu s vitaminem D). U hypertyreózy, hypoacidní gastritidy. Při léčbě antituberkulotiky a k prevenci vředu při prolongovaném stresu. Při glykogenóze (ukládání glykogenu v parenchymatózních orgánech) 2. typu (kardiomyopatie s generalizovanou glykogenózou) se osvědčuje dlouhodobé podávání vysokých dávek, které určí odborný lékař podle věku pacienta a hladiny vitaminu A v séru.
Choroby oční: hemeralopie různého původu, zejména jako následek primární a sekundární hypovitaminózy, doplňková léčba při degeneratio tapetoretinalis, degenerativní změny sítnice na podkladě těžké myopie, xeroftalmie, trofické a degenerativní změny spojivky a rohovky, keratomalacie.
Nemoci kožní: suchost kůže a vlasů, lámavost nehtů, poruchy rohovatění (keratosis pilaris, ichtyóza, palmoplantární keratózy, morbus Darier, pityriasis rubra, pilaris aj.), pityriasis capitis, hyperkeratotický ekzém, acne comedonica, leukoplakie.
Nemoci dutiny ústní a dýchacích cest: Sjörgenův syndrom, atrofické záněty horních a dolních dýchacích cest a jejich recidivy.
Nemoci ušní: k prevenci percepční nedoslýchavosti a poruch rovnováhy, spolu s komplexem vitaminů B při dlouhodobé léčbě streptomycinem.
Nemoci urogenitálního traktu: sklon k infekcím močových cest a tvorbě písku v močových cestách. Některé případy mužské sterility (astenospermie).
(cs)
|