salt:hasText
| - Smrtelná dávka atropinu u dítěte se pohybuje řádově kolem 10 mg, u dospělého kolem 100 mg. Při používání přípravku lege artis je předávkování značně nepravděpodobné, je však možné, jestliže pacient omylem přípravek vypije.
Intoxikace se projevuje suchem v ústech, chrapotem, suchou kůží, zástavou pocení, zvýšením teploty a horečkou, zčervenáním obličeje, psychickou alterací, tachykardií. Mydriáza způsobuje fotofobii, relaxace musculus ciliaris vede k akomodaci do dálky.
Při terapii těžší intoxikace po p.o. podání je vhodná laváž žaludku, při těžší intoxikaci po podání jakoukoli přívodní cestou se proti křečím doporučuje podat krátkodobé barbituráty. Jako antidotum těžších centrálních příznaků se podá physostigmin- salicylát (0,01 až 0,05 mg/kg i.v.); v případě potřeby se dávkování opakuje ve zhruba jednohodinových intervalech, až křeče anebo kóma pominou. - Při převaze periferních příznaků neostigmin- methylsulfát (0,5 až 2,5 mg i.m. nebo i.v.) anebo pyridostigmini bromidum (3 až 5 mg), dokud se neobnoví salivace. Physostigmin na rozdíl od neostigminu antagonizuje i centrální účinky atropinu.
(cs)
|