U léčebných dávek paracetamol nevykazuje toxické účinky a pouze u velmi vysokých dávek způsobuje centrilobulární nekrózu jater u zvířat a lidí. Stejně tak u velmi vysokých dávek paracetamol způsobuje methemoglobinemie a oxidativní hemolýzu u psů a koček a velmi vzácně i u lidí. U studií chronické, subchronické a akutní toxicity u potkanů a myší byly pozorovány gastrointestinální léze, změny krevního obrazu a degenerace jaterního a ledvinového parenchymu, včetně nekrózy. Příčiny těchto změn jsou připisovány mechanismu působení na jedné straně a metabolismu paracetamolu na straně druhé. Jelikož byl stejný efekt pozorován i u lidí, může se zdát, že metabolity jsou zodpovědné za toxické účinky a patřičné změny v orgánech. Mimoto byly během dlouhodobého používání (tj. 1 rok) u léčebných dávek popsány velmi vzácné případy reverzibilní chronické agresivní hepatitidy. V případě subtoxických dávek se mohou po 3 týdnech léčby objevit známky intoxikace. Proto by neměl být paracetamol užíván po dlouhou dobu nebo ve vysokých dávkách.
Dodatečná vyšetření nepřinesla žádný důkaz o relevantním genotoxickém riziku paracetamolu při léčebných, tj. netoxických dávkách.
Dlouhodobé studie u potkanů a myší neprokázaly žádné nádorové účinky u nehepatotoxických dávek paracetamolu.
Plodnost: studie chronické toxicity u zvířat dokazují, že vysoké dávky paracetamolu způsobují atrofii varlat a inhibici spermatogeneze. Důležitost tohoto zjištění pro užívání u lidí není známa.
(cs)