salt:hasText
| - Kombinace síranu železnatého s aminokyselinou serin, D,L forma vede k výraznému (10 až 30 násobnému) snížení akutní toxicity v porovnání s čistým síranem železnatým a dalšími solemi železa.
Předávkování u lidí:
Intoxikace solemi železa je nejčastější v dětství, většinou se jedná o náhodnou otravu. Do klinických symptomů patří nauzea, zvracení, bolesti břicha, průjem, hemateméza a krvácení z konečníku. V další fázi dochází k hypotenzi, kómatu a jaterní nekróze. Při léčení otravy železem se v první fázi pacientům podává mléko, vaječný bílek nebo kombinace obou potravin s aktivním uhlím a k zastavení absorpce železa z gastrointestinálního traktu se drážděním hltanu vyvolá zvracení.
Jakmile je to možné, je třeba provést výplach žaludku 1-4% vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, popř. 5% vodným roztokem směsi hydrogenfosforečnanu a dihydrogenfosforečnanu amonného a poté instilovat nasogastrální sondou roztok deferoxaminu (5-10 g v 50-100 ml vody). Následně se stanoví plazmatická hladina železa a případně se aplikuje ještě nitrožilní infúzí deferoxamin k vyvázání již vstřebaného železa. Pokud není k dispozici deferoxamin, je možno použít jako antidotum penicilamin nebo edetan vápenato-dvojsodný. Deferoxamin se nesmí podávat pacientům s ledvinovým selháním. Dialýzu je možno použít k odstranění komplexu železo-deferoxamin, především u pacientů s oligurií či anurií.
(cs)
|