salt:hasText
| - Následující interakce mezi bisoprololem fumarátem a jinými léky je třeba vést v patrnosti:
Účinek Bisogammy na snížení krevního tlaku může být zesílen dalšími léky snižujícími krevní tlak (např. ACE inhibitory), diuretiky, vasodilatátory, barbituráty, fenothiaziny a tricyklickými antidepresivy.
Současné užívání Bisogammy s kalciovými antagonisty nifedipinového typu může zesílit účinek na snížení krevního tlaku a v individuálních případech může dojít k srdeční insuficienci.
Při současném užívání Bisogammy s kalciovými antagonisty verapamilového nebo diltiazemového typu nebo s dalšími antiarytmiky (např. disopyramid, chinidin, amiodaron) je nutné pečlivé sledování pacienta pro možnou hypotenzi, bradykardii a další poruchy srdečního rytmu a/nebo srdeční insuficienci.
Intravenózní podávání blokátorů vápníkových kanálů typu verapamilu a diltiazemu nebo jiných antiarytmik (např. disopyramid, chinidin, amiodaron) pacientům léčeným Bisogammou je kontraindikováno (s výjimkou intenzivní péče, viz bod 4.3.).
Kardiodepresivní účinek Bisogammy a antiarytmik může být kumulativní.
Současné užívání přípravku Bisogamma a rezerpinu, alfametyldopy, guanfacinu, klonidinu anebo kardioglykozidů může vyvolat snížení srdeční frekvence anebo zpomalení vedení vzruchu v srdci.
Při náhlém přerušení léčby klonidinem při současném užívání přípravku Bisogamma se krevní tlak může výrazně zvýšit. Proto se klonidin může vysadit jen tehdy, když se léčba s přípravkem Bisogamma na několik dní přeruší. Potom je možné postupně vysadit klonidin.
Současné užívání přípravku Bisogamma a noradrenalinu, adrenalinu anebo jiných sympatikomimetik (obsažených v nosních a očních kapkách, přípravky proti kašli) může vést ke zvýšenému tlaku krve.
Současné užívání derivátů ergotaminu (léky proti migréně) a přípravku Bisogamma může zesílit poruchy periferní cirkulace.
Inhibitory monoaminooxidázy se kvůli možnému výraznému zvýšení krevního tlaku nesmějí užívat současně s Bisogammou (viz bod 4.3.).
V případě současného užívání přípravku Bisogamma a inzulínu anebo jiných perorálních antidiabetik, může být jejich účinek zesílený anebo prodloužený anebo také snížený. První příznaky hypoglykémie, zvláštětachykardie a tremor mohou být skryté anebo zeslabené. Proto se vyžaduje pravidelná kontrola glykemického profilu.
Rifampicin může snížit antihypertentivní účinek přípravku Bisogamma .
Účinek přípravku Bisogamma se může zvýšit po podání cimetidinu, hydralazinu a alkoholu.
Současné podávání přípravku Bisogamma a anestetik může zesílit antihypertenzivní účinek. Negativní ionotropní účinek obou uvedených léčiv se může potencovat. Proto je potřebné informovat anesteziologa před celkovou anestézií o tom, že pacient je léčený přípravkem Bisogamma.
(cs)
|