salt:hasText
| - Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky jsou gastrointestinální. Mohou se objevit peptické vředy, perforace nebo gastrointestinální krvácení, někdy fatální, zejména u starších osob (viz bod 4.4). Po léčbě byly pozorovány také nauzea, zvracení, průjem, flatulence, zácpa, dyspepsie, abdominální bolesti, meléna, hematemeza, ulcerativní stomatitida, exacerbace kolitidy a Crohnova choroba (viz bod 4.4). Méně často byla pozorována gastritida.
Existují důkazy nasvědčující tomu, že FLAMEXIN a FLAMEXIN eff. zřejmě způsobuje méně gastrointestinálních krvácení než samotný piroxikam.
Vzácně bylo zaznamenáno, že piroxikam způsobil kožní hypersensitivní reakce jako zarudnutí nebo svědění, onycholýzu nebo alopécii. Zřídka se vyskytují fotosenzitivní reakce. Velmi vzácně byly pozorovány kožní bulózní reakce včetně Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy.
Vzácně byly zaznamenány i další hypersensitivní reakce (anafylaxe, bronchospasmus, kopřivka, angioedém, vaskulitis a sérová nemoc).
Zaznamenány byly i palpitace, dyspnoe, metabolické poruchy jako hypoglykémie, přírůstek či úbytek váhy a vzácné případy pozitivní ANA (Anti-nucleus Antibodies) či poruchy sluchu.
Zaznamenáno bylo snížení hemoglobinu a hematokritu bez zjevného gastrointestinálního krvácení a anémie, dále trombocytopénie, netrombocytopenická purpura (Henoch-Schoenlein), leukopénie a eozinofílie. Vzácně byla zaznamenána aplastická anémie, hemolytická anémie a epistaxis.
U piroxikamu byly pozorovány změny různých jaterních funkcí a stejně jako u jiných NSAID se může u pacientů během léčby piroxikamem vyskytnout zvýšení koncentrace sérových transamináz; dále se vyskytly závažné jaterní reakce včetně žloutenky a případy smrtelné hepatitidy. I když jsou tyto případy vzácné, pokud přetrvávají abnormální jaterní testy či dojde k jejich zhoršení nebo se rozvinou klinické příznaky odpovídající onemocnění jater či pokud dojde k systémovým projevům , léčba by měla být ukončena. Vzácně byla hlášena pankreatitida.
Stejně jako u jiných NSAID byl u některých pacientů zaznamenán edém (zvláště kotníků); hypertenze a srdeční selhání.
Stejně tak staří, kachektičtí či oslabení pacienti vyžadují pečlivý dohled, neboť mohou hůře snášet nežádoucí účinky; staří pacienti vyžadují opatrnost, neboť je u nich vyšší pravděpodobnost poškození ledvinných, jaterních či srdečních funkcí.
Účinky na CNS (závratě, bolesti hlavy, spavost, nespavost, deprese, nervozita, halucinace, změny nálady, nenormální sny, mentální zmatenost, parestézie a vertigo) byly zaznamenány vzácně.
Klinické studie a epidemiologické údaje poukazují na to, že podávání některých NSA (obzvláště ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu) může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. IM nebo iktů) (viz bod 4.4).
(cs)
|