salt:hasText
| - Po podání perorálního i parenterálního leukovorinu byly popsány alergie včetně anafylaktoidních reakcí a kopřivky. U pacientů, kteří dostávali leukovorin během intraarteriální infuze metotrexátu, byla hlášena trombocytóza.
Upozornění
Po chemoterapii antagonisty kyseliny listové je třeba dát přednost parenterálnímu podání leukovorinu (kalciumfolinátu) před perorální cestou vždy, když existuje možnost, že pacient bude zvracet nebo se leukovorin náležitě nevstřebá. V případě perniciozní anémie může dojít k hematologické remisi, zatímco neurologické postižení bude dále progredovat. Leukovorin nepůsobí na jiné známé toxické účinky metotrexátu, např. nefrotoxicitu, která je výsledkem precipitace léku v ledvinách. V případě užití záchranné léčby leukovorinem po léčbě vysokými dávkami metotrexátu smí leukovorin podávat pouze lékaři zkušení v chemoterapii maligních onemocnění v centrech, která jsou vybavena pro měření koncentrace metotrexátu v krvi. Leukovorin v těchto režimech obvykle účinně zabrání toxicitě metotrexátu, k toxickým reakcím na metotrexát může i přes léčbu leukovorinem dojít, zejména při prodlouženém poločasu metotrexátu (např. u renální dysfunkce, viz Speciální upozornění). Mimořádně důležité je, aby byl leukovorin (kalciumfolinát) podáván tak dlouho, dokud koncentrace metotrexátu v krvi neklesne na netoxické hodnoty.
Leukovorin jako záchrannou léčbu před toxicitou vysokých dávek metotrexátu je třeba užívat zvýšeně obezřetně v případě některého z následujících stavů: acidurie (pH moči nižší než 7), ascites, dehydratace, gastrointestinální obstrukce, pleurální nebo peritoneální výpotky.
Monitorování pacientů užívajících metotrexát ve vysokých dávkách
Před zahájením léčby vysokými dávkami metotrexátu a záchranné léčby leukovorinem se v případě zvýšené hladiny kreatininu v séru (o 50% a více) doporučuje stanovit klírens kreatininu.
Sérové koncentrace metotrexátu je třeba stanovovat každých 12-24 hodin po podání vysokých dávek metotrexátu, aby bylo možno určovat dávku leukovorinu a dobu, po kterou bude podáván, aby byl udržen záchranný efekt. Obecně by monitorování mělo pokračovat, dokud koncentrace metotrexátu neklesnou pod 5 x 10 na -8 mol/l.
Sérovou koncentraci kreatininu je třeba zjišťovat před každou dávkou metotrexátu a po ní každých 24 hodin tak dlouho, dokud se plazmatické nebo sérové koncentrace metotrexátu nesníží na méně než 5 x 10 na -8 mol/l. Tento postup je nutný pro včasné zjištění rozvíjejícího se poškození funkce ledvin a předvídání toxických účinků metotrexátu.
Určení pH moči je třeba provádět před každou dávkou terapie vysokými dávkami metotrexátu a přibližně každých 6 hodin během záchranné léčby leukovorinem, dokud plazmatické nebo sérové koncentrace metotrexátu neklesnou pod 5 x 10 na -8 mol/l. Hodnota pH by mělo zůstat vyšší než 7,0, aby se maximálně omezilo riziko metotrexátové nefropatie z precipitace metotrexátu nebo jeho metabolitů v moči.
(cs)
|