salt:hasText
| - Ferrosi sulfas
Resorpci železa snižují antacida obsahující magnesium, vápník, hliník, natrium hydrokarbonát, dále přípravky s obsahem vápníku, cimetidin, famotidin, deferoxamin, oxaláty, fosfáty. Pokud je nevyhnutelné současné podávání, je třeba zachovat alespoň 2 hodiny odstup mezi podáním železa a dalšího léku.
Resorpci železa snižují také některé potraviny (např. celozrnný chléb a obilniny obsahující fytáty, vejce). Z nápojů snižují absorpci železa mléko, káva, alkalické minerálky (Vincentka, Rudolfův pramen, Bílinská kyselka) a černý nebo zelený čaj (tanin vytváří se železem téměř nerozpustné komplexy).
Dimerkaprol zvyšuje toxicitu železa.
Železo snižuje absorpci cefdiniru, tetracyklinů, fluorochinolonů, etidronátu a penicilaminu, levodopy, methyldopy a kaptoprilu.
Perorální železo se nesmí podávat při současném parenterálním podávání železa.
Léčba železem je efektivnější, pokud se přípravky s obsahem železa podávají 1/2 hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Vzhledem k možnému dráždění gastrointestinálního traktu se však přípravky železa mohou podávat i při jídle nebo po jídle, a to i za cenu určitého snížení resorpce a prodloužení doby terapie.
Acidum folicum
Kyselina listová může zvýšit toxicitu fluorouracilu.
Hormonální antikoncepce a antikonvulziva (např. fenytoin, primidon) snižují hladinu kyseliny listové v krvi.
Cyanocobalaminum
Kolchicin, ethanol, neomycin a biguanidy snižují vstřebávání vitaminu B12.
(cs)
|