salt:hasText
| - CAPD/DPCA je roztok elektrolytů, jehož složení je v zásadě podobné lidské krvi.
Nežádoucí účinky mohou být vyvolané samotnou peritoneální dialýzou, nebo způsobené dialyzačním roztokem.
Nežádoucí účinky léčebné procedury:
Velmi častou komplikací při všech terapiích peritoneální dialýzou, včetně CAPD/DPCA je peritonitida a infekce výstupního místa a průběhu katetru. Neléčená peritonitida může vézt k sepsi. Příznakem vznikající peritonitidy je zakalený vypouštěný dialyzát, horečka a bolesti břicha.
V dialyzátu musí být určeno množství patogenů a bílých krvinek; pokud existují další příznaky, chybějící nárůst leukocytů nutně peritonitidu nevylučuje. Je nezbytné okamžitě zajistit léčení (peritoneální a/nebo systémové), které bude odpovídat nejnovějším vědeckým poznatkům a bude používat účinné prostředky proti předpokládanému patogenu, i když ještě nebudou známé výsledky kultivace.
Relativní úbytek proteinů (5-15 g/den), aminokyselin (1,2-3,4 g/den) a vitamínů rozpustných ve vodě je nevyhnutelný při peritoneální dialýze. Vyrovnat nedostatek je třeba zajištěním adekvátního příjmu ve výživě. Pokud příjem proteinů nevyrovnává ztrátu, může docházet k hypoproteinémii.
Během dlouhotrvající peritoneální dialýzy se může změnit propouštěcí charakteristika peritoneální membrány, primárně indikovaná úbytkem ultrafiltrace. Ve vážných případech musí být zastavena peritoneální dialýza a zavedena hemodialýza.
Další možné nežádoucí účinky peritoneální dialýzy jsou abdominální napětí a pocit plnosti (bolesti břicha), poruchy při vpouštění a vypouštění dialyzačního roztoku, kýla, bederní bolesti, dýchací obtíže způsobené zvednutím bránice, diarea nebo obstipace.
Nežádoucí účinky dialyzačního roztoku:
Dialyzační roztok může způsobit narušení rovnováhy elektrolytů a tekutin, např. hypokalémii.
V kombinaci se zvýšeným příjmem vápníku, např. podáváním fosfátových pojiv s obsahem vápníku, se může vyvinout hypokalémie. Tyto poruchy elektrolytů mohou být odstraněny použitím jiného roztoku pro peritoneální dialýzu (hyperkalcinémie) nebo upravenou výživou (hypokalémie).
V případech nerovnováhy tekutin se může objevit hyperhydratace nebo dehydratace. Vážná dehydratace (zvláště v terapiích s roztokem s větší koncentrací glukózy) se může projevit nízkým krevním tlakem, zvýšením srdeční frekvence, závratí a svalovou křečí; opačný stav, hyperhydratace, může způsobit zvýšenou tělesnou hmotnost, vysoký krevní tlak, oteklé nohy a nedostatečné dýchání.
Mohou se objevit nebo podráždit poruchy metabolismu lipidů (dislipo-proteinémie nebo hyperlipémie).
Pokud není pacientova strava přizpůsobena zvýšenému kalorickému příjmu, může stálý přísun glukózy z dialyzačního roztoku výjimečně způsobit obezitu.
(cs)
|