salt:hasText
| - Calciumfolnat „Ebewe“ 15 mg je určen k perorálnímu podání.
Dávky nad 50 mg by se měly podávat parenterálně, protože vyšší dávky podávané perorálně nevedou k vyšším hladinám látky v krvi v důsledku nasycení při vstřebávání calciumfolinatu.
U pacientů s malabsorpčním syndromem nebo u dalšími gastrointestinálními poruchami (zvracení, průjmy, subileus atd.), kde není zajištěna enterální absorpce je potřeba provádět ochrannou léčbu calciumfolinatem parenterálně.
Ochranná léčba calciumfolinatem při léčbě methotrexatem:
Protože dávkovací schéma pro ochrannou léčbu calciumflonatem závisí značně na dávkování a způsobu podání střední nebo vysoké dávky methotrexatu, bude methotrexatový protokol určovat dávkovací schéma calciumfolinatu pro léčbu. Proto je nejlepší se podívat do protokolu používané střední nebo vysoké dávky methotrexatu na dávkování a způsoby podávání calciumfolinatu.
Následující pokyny mohou sloužit jako ilustrace schémat použitých u dospělých, starších lidí a u dětí:
Ochranná léčba calciumfolinatem je nezbytná, pokud je methotrexat podáván v dávkách vyšších než 500 mg/m2 tělesného povrchu a má se zvážit u dávek v rozmezí 100 – 500 mg/ m2 tělesného povrchu.
Dávkování a délka léčby calciumfolinatem závisí primárně na dávkování methotrexatu a/nebo výskytu toxických symptomů. Obvykle se podá první dávka calciumfolinatu 15 mg (6 - 12 mg/m2) 12 - 24 hodin (nejpozději 24 hodin) po začátku infuze methotrexatu. Stejná dávka se aplikuje každých 6 hodin v průběhu 72 hodin. Vyskytne-li se více toxických nežádoucích příznaků, léčba calciumfolinatem se zintensivní a prodlouží. Později se může přejít na perorální podávání.
Nezbytnou součástí ochranné léčby calciumfolinátem je zajištění rychlé exkrece methotrexátu (udržování vysoké produkce moči a její alkalinizace). Funkce ledvin musí být denně sledována měřením sérových hladin creatininu.
Zbytková hladina methotrexátu v krvi se má změřit 48 hodin po začátku infuze methotrexátu. Pokud je hladina zbytkového methotrexátu > 0,5 μmol/l, dávkování calciumfolinátu má být upraveno dle následující tabulky:
Zbytková hladina methotrexátu 48 hodin po zahájení infuze:
Dodatečná dávka calciumfolinátu, která má být podána každých 6 hodin po dobu 48 hodin, než hladina methotrexátu klesne pod 0,05 μmol/l
> 0,5 μmol/l
15 mg/m2
> 1,0 μmol/l
100 mg/m2
> 2,0 μmol/l
200 mg/m2
Kombinovaná chemoterapie s 5-fluorouracilem:
Používají se různá dávkovací schémata a různé dávky, aniž by se prokázalo, že je kterákoliv dávka optimální.
Dávkování calciumfolintu při kombinované léčbě s 5-FU: viz souhrn údajů o přípravku Calciumfolinat „Ebewe“ 10 mg/ml a 5-Fluorouracil „Ebewe“.
Určení počtu opakování terapeutických cyklů se ponechává na úvaze klinického lékaře.
Antidotum antagonistů kyseliny listové trimetrexátu, trimethoprimu a pyrimethaminu
Toxicita trimetrexatu:
Prevence: Calciumfolinat by se měl podávat během léčby s trimetrexatem každý den a 72 hodin po poslední dávce trimetrexatu. Calciumfolinat může být podáván buď intravenózně v dávce 20 mg/m2 po dobu 5 až 10 minut každých 6 hodin do celkové denní dávky 80 mg/m2
nebo perorálně ve čtyřech dávkách 20 mg/m2 podaných ve stejných časových intervalech. Denní dávky calciumfolinatu by se měly upravit v závislosti na hematologické toxicitě trimetrexatu.
Předávkování (možné u dávek trimetrexatu nad 90 mg/m2 bez současného podávání calciumfolinatu): po dokončení podávání trimetrexatu, podáme calciumfolinat 40 mg/m2 intravenózně každých 6 hodin po dobu 3 dnů.
Toxicita trimethoprimu:
Po přerušení podávání trimethoprimu podáváme denně 3-10 mg calciumfolinatu, dokud se neupraví krevní obraz.
Toxicita pyrimethaminu:
V případě podávání vysokých dávek pyrimethaminu nebo při prodloužené léčbě nižšími dávkami by se měl současně podávat calciumfolinat v množství 5 až 50 mg denně.
(cs)
|