salt:hasText
| - Při dlouhodobé terapii furosemidem může dojít k poruchám elektrolytového a vodního hospodářství v důsledku zvýšeného vylučování elektrolytů. Následkem zvýšené diurézy zejména u starších osob dochází k poruchám oběhu projevujícím se bolestmi hlavy, závratí nebo poruchami zraku. V krajním případě dochází k hypovolémii, dehydrataci, oběhovému kolapsu a trombocytémii v důsledku hemokoncentrace.
V důsledku velkých ztrát draslíku dochází k rozvoji hypokalémie. Při závažných hypokalémiích klesá sérová hladina draslíku pod 3,0 mmol/l. Při hodnocení závažnosti hypokalémie je nutné brát zřetel na stav acidobazické rovnováhy. Hypokalémie při metabolické acidóze je závažnější než při normálním pH nebo při metabolické alkalóze. Hypokalémie může být spojena se srdečními arytmiemi, zejména je-li současně užíván digoxin. Furosemid rovněž zvyšuje vylučování hořčíku a magneziová deplece může rovněž vyvolávat arytmie. Při nedostatečném přívodu kuchyňské soli dochází ke snížení zásob natria s následnou ortostatickou hypertenzí, křečemi v lýtkách, nechutenstvím, závratěmi, poruchami spánku, zvracením, zmateností.
Furosemid může snižovat hladinu kalcia v séru (v některých případech je pozorována tetanie).
U předčasně narozených se může objevit kalcifikace v ledvinách.
Příležitostně se objevují poruchy gastrointestinální, jako nauzea, zvracení a průjem.
Občas se vyskytují alergické reakce (např. exantém, vaskulitida, fotosenzibilita) a poruchy v krevním obraze (leukopénie, agranulocytóza, anémie, trombocytopénie). Anafylaktický šok je vzácný. Furosemid může zhoršit příznaky poruch vývodných cest močových (např. při hydronefróze, ureterostenóze a hyperplázii prostaty).
Furosemid může přechodně zvýšit hladinu močoviny a kreatininu v séru. U predisponovaných pacientů může narůstat hladina kyseliny močové v séru, což může vést ke dnavému záchvatu. U manifestního diabetu může dojít ke zhoršení a u latentního k manifestaci této choroby. Ojediněle byl při léčbě saluretiky pozorován vznik akutní pankreatitidy. U již existující metabolické alkalózy (např. při jaterní cirhóze) může vlivem furosemidové terapie dojít k prohloubení alkalózy.
Při vysokém dávkování v oligurickém stadiu u renální insuficience hrozí zejména v kombinaci s ototoxickými léky hluchota. Rovněž se v tomto stadiu může projevit závažná nefrotoxicita.
(cs)
|