Pokračující výzkum je zaměřen na fylogenezi matematického myšlení v evropské kultuře a ontogenezi matematického myšlení žáka (do 16 let). Je zaměřen na hledání fenoménů, pomocí nichž je možné popsat a analyzovat jak vývojové,tak krátkodobé myšlenkové procesy. Snažíme se odhalovat mechanismy, kterými jsou tyto procesy řízeny, a implementovat je do školních situací. Věříme, že tím přispějeme ke zlepšení vyučovacího prostředí pomocí konstruktivníhopřístupu k edukačním strategiím. Výzkum je též zaměřen na studium vzájemného ovlivňování antropomatematiky a filozofie výchovy a důsledků, které z toho vyplývají pro přípravu učitelů.
Our research will concentrate on the study of the phylogenesis of mathematical thinking in European culture and the ontogenesis of a student's mathematical thinking (up to 16). This research concentrates on the seeking of phenomenawhich will enable us to describe and analyse both developmental and short term thinking processes. We aim to find mechanisms which control these processes and implement them in the school situation. We believe this will improvethe class environment by means of constructive approaches to teaching and learning strategies. In addition studies are undertaken in determining the mutual influences betweenanthropomathematics and the philosophy of education and the consequences these will have for research into mathematical teacher education. (en)
Fylogeneze matematiky v evropské kultuře. Ontogeneze matematického myšlení, myšlenkové procesy žáků a učitelů. Psychologické aspekty učení. Koncepce výuky matematiky na základních a středních školách. Profesní příprava učitelů matematiky. (en)
Fylogeneze matematiky v evropské kultuře. Ontogeneze matematického myšlení, myšlenkové procesy žáků a učitelů. Psychologické aspekty učení. Koncepce výuky matematiky na základních a středních školách. Profesní příprava učitelů matematiky. (cs)