About: Use of building energy performance simulation for structural analysis of historic building     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Při ochraně historických budov, je často nezbytné zabývat se otázkami spojenými se strukturálním poškozením. Nezřídka je příčinou těchto poruch tepelné namáhání. Jakýkoliv zásah do konstrukce budovy by měla předcházet pečlivá identifikace příčiny stávajícího poškození. Jedná-li se o historické objekty, je toto tvrzení obzvláště pravdivé a restaurátorské kroky by měly být uvážené. Při podezření na tepelné namáhání se obvykle provádí termo-mechanická analýza postižené konstrukce numerickým modelem. Okrajové podmínky pro tuto numerickou simulaci jsou obvykle určeny sledováním teplot postižené konstrukce. K tomu, abychom mohli výsledky měření považovat za relevantní, je nutné měření provádět během dlouhého časového období a s vysokou četností měřených bodů. V mnoha praktických situacích tyto faktory monitorování zcela znemožňují. Tento příspěvek prezentuje studii, provedenou na věži kostela Nejsvětější Srdce Páně na Vinohradech, která využívá simulačního softwaru běžně používaného k modelování energetického chování budovy a kvality vnitřního prostředí (BPS), k nahrazení monitorování. Pomocí BPS je odhadnut průběh povrchových teplot jednotlivých konstrukčních prvků obvodové stěny sledovaného objektu a tato data jsou následně využita jako vstupní okrajové podmínky pro konstrukční analýzu vzniku trhlin. BPS umožňuje vzít v úvahu klimatické jevy jako je sluneční záření, změny teploty a vlhkosti vzduchu, rychlost a směr větru v měřítku modelu budovy (markoměřítku) po dobu jednoho roku s detailním časovým rozlišením 30 minut. Povrchové teploty vybraných konstrukčních prvků byly vypočítány pomocí DesignBuilder GUI , pracujícím s výpočetním jádrem EnergyPlus.. EnergyPlus kód je založen na dynamickém jednorozměrném modelu přenosu tepla vedením ve vícevrstvých konstrukcích a používá k výpočtu koeficient konvekce. Teploty získané výpočetním programem byly použity jako okrajové podmínky pro detailnější 3D tepelné modelování konstrukčních prvků.
  • Při ochraně historických budov, je často nezbytné zabývat se otázkami spojenými se strukturálním poškozením. Nezřídka je příčinou těchto poruch tepelné namáhání. Jakýkoliv zásah do konstrukce budovy by měla předcházet pečlivá identifikace příčiny stávajícího poškození. Jedná-li se o historické objekty, je toto tvrzení obzvláště pravdivé a restaurátorské kroky by měly být uvážené. Při podezření na tepelné namáhání se obvykle provádí termo-mechanická analýza postižené konstrukce numerickým modelem. Okrajové podmínky pro tuto numerickou simulaci jsou obvykle určeny sledováním teplot postižené konstrukce. K tomu, abychom mohli výsledky měření považovat za relevantní, je nutné měření provádět během dlouhého časového období a s vysokou četností měřených bodů. V mnoha praktických situacích tyto faktory monitorování zcela znemožňují. Tento příspěvek prezentuje studii, provedenou na věži kostela Nejsvětější Srdce Páně na Vinohradech, která využívá simulačního softwaru běžně používaného k modelování energetického chování budovy a kvality vnitřního prostředí (BPS), k nahrazení monitorování. Pomocí BPS je odhadnut průběh povrchových teplot jednotlivých konstrukčních prvků obvodové stěny sledovaného objektu a tato data jsou následně využita jako vstupní okrajové podmínky pro konstrukční analýzu vzniku trhlin. BPS umožňuje vzít v úvahu klimatické jevy jako je sluneční záření, změny teploty a vlhkosti vzduchu, rychlost a směr větru v měřítku modelu budovy (markoměřítku) po dobu jednoho roku s detailním časovým rozlišením 30 minut. Povrchové teploty vybraných konstrukčních prvků byly vypočítány pomocí DesignBuilder GUI , pracujícím s výpočetním jádrem EnergyPlus.. EnergyPlus kód je založen na dynamickém jednorozměrném modelu přenosu tepla vedením ve vícevrstvých konstrukcích a používá k výpočtu koeficient konvekce. Teploty získané výpočetním programem byly použity jako okrajové podmínky pro detailnější 3D tepelné modelování konstrukčních prvků. (cs)
  • The preservation of historical buildings sometimes deals with issues related to structural damage arising from their thermal behaviour. Any intervention or restoration actions should be preceded by a rigorous identification of the cause of existing damage. This statement applies to all buildings, but for historical objects this is especially true. When thermal phenomena are suspected, the identification often involves a numerical thermo-mechanical analysis of the affected structure. The boundary conditions for the thermal simulation are usually determined by monitoring of temperatures. However, for the analysis to provide reliable results, the monitoring should be performed at many spots and over a long period of time, which may not be feasible in many practical situations. This paper presents a study, performed on the tower of the Church of the Sacred Heart in Prague, Czech Republic, that proposes the use of Building Performance Simulation (BPS), which is commonly used for the evaluation of building energy performance and indoor environmental quality, to replace monitoring. By BPS, we obtain the temperature histories of structural elements surfaces (walls). The BPS calculation makes it possible to take into account the climatic phenomena as solar irradiation, air temperature and humidity, wind velocity and direction as well as the indoor operation on the scale of the building multizone model (macroscale) over a long period of time (year) with fine time resolution (minutes). Surface temperatures of selected structural elements were calculated with DesignBuilder GUI and ENERGY+ calculation core. ENERGY+ code is based on dynamic one-dimensional model of heat transfer by conduction in multilayer structures and uses calculated convection coefficients. The temperatures calculated by BPS were then used as boundary conditions for a more detailed 3D thermal modeling of the structural elements. (en)
Title
  • Use of building energy performance simulation for structural analysis of historic building (en)
  • Použití simulace energetického chování budovy k analýze konstrukcí historické budovy
  • Použití simulace energetického chování budovy k analýze konstrukcí historické budovy (cs)
skos:prefLabel
  • Use of building energy performance simulation for structural analysis of historic building (en)
  • Použití simulace energetického chování budovy k analýze konstrukcí historické budovy
  • Použití simulace energetického chování budovy k analýze konstrukcí historické budovy (cs)
skos:notation
  • RIV/68407700:21110/14:00221908!RIV15-MSM-21110___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • S
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 38229
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/68407700:21110/14:00221908
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • historical buildings; building energy performance simulation; thermal behavior; structural analysis; preservation (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [657CECC73661]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Praha
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Praha
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Simulace budov a techniky prostředí 2014 - sborník 8. konference IBPSA-CZ
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Kabele, Karel
  • Kabele, Petr
  • Balounová, Michala
  • Greco, Federica
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • IBPSA-CZ
https://schema.org/isbn
  • 978-80-260-7209-6
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 21110
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software