About: Využití GIS pro modelování ztráty půdy rozsáhlých území - datové podklady, automatizace a proces modelování     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Predikce povrchového odtoku a zvýšené ztráty půdy je významným krokem k následné ochraně půdního profilu, stejně jako samotných vodních útvarů nacházejících se na konci celého systému. Právě tyto útvary jsou významně ohroženy splaveninami s obsahem látek, zvyšujících úživnost prostředí a následně způsobujících eutrofizaci. Modelování ztráty půdy v zemědělské krajině a negativní dopady zrychlené eroze jsou tedy v posledních letech předmětem zájmů mnoha oborů. Existuje řada možností, jak lze modelovat srážko-odtokové vztahy a erozní procesy. Mnoho z nich je však z důvodu náročnosti na vstupní data nepoužitelných na území České republiky. Právě testování datových vstupů, jejich optimalizace a nalezení vhodných metod využití dostupných dat k modelování konkrétní problematiky je předmětem tohoto příspěvku. Nejčastěji se jedná o práci s daty na území ČR, nicméně v příhraničních oblastech je pro kompletní model nutné kombinovat také datové zdroje z jiných evropských států, které jsou často velmi odlišné od dat používaných v našich podmínkách. Modelování rozsáhlých území se odráží v náročnosti na objem dat a čas nutný k přípravě datových vstupů, i samotnému provádění výpočtů. Snahou při využití moderních GIS nástrojů je optimalizace všech postupů a eliminace možných chyb zásahem lidského faktoru, stejně jako minimalizace manuálních kroků. Tímto se zabývají automatizační nástroje implementované téměř v každém moderním GIS software. K samotnému modelování je využíván zejména nástroj WaTEM/SEDEM, jehož základním vztahem je USLE, používaná již od 70. let 20. století. Výzkum se tedy opírá o robustní empirickou metodu, která je nejen v ČR, ale po celém světě dlouhodobě testována a využívána ke stanovení erozní ohroženosti.
  • Predikce povrchového odtoku a zvýšené ztráty půdy je významným krokem k následné ochraně půdního profilu, stejně jako samotných vodních útvarů nacházejících se na konci celého systému. Právě tyto útvary jsou významně ohroženy splaveninami s obsahem látek, zvyšujících úživnost prostředí a následně způsobujících eutrofizaci. Modelování ztráty půdy v zemědělské krajině a negativní dopady zrychlené eroze jsou tedy v posledních letech předmětem zájmů mnoha oborů. Existuje řada možností, jak lze modelovat srážko-odtokové vztahy a erozní procesy. Mnoho z nich je však z důvodu náročnosti na vstupní data nepoužitelných na území České republiky. Právě testování datových vstupů, jejich optimalizace a nalezení vhodných metod využití dostupných dat k modelování konkrétní problematiky je předmětem tohoto příspěvku. Nejčastěji se jedná o práci s daty na území ČR, nicméně v příhraničních oblastech je pro kompletní model nutné kombinovat také datové zdroje z jiných evropských států, které jsou často velmi odlišné od dat používaných v našich podmínkách. Modelování rozsáhlých území se odráží v náročnosti na objem dat a čas nutný k přípravě datových vstupů, i samotnému provádění výpočtů. Snahou při využití moderních GIS nástrojů je optimalizace všech postupů a eliminace možných chyb zásahem lidského faktoru, stejně jako minimalizace manuálních kroků. Tímto se zabývají automatizační nástroje implementované téměř v každém moderním GIS software. K samotnému modelování je využíván zejména nástroj WaTEM/SEDEM, jehož základním vztahem je USLE, používaná již od 70. let 20. století. Výzkum se tedy opírá o robustní empirickou metodu, která je nejen v ČR, ale po celém světě dlouhodobě testována a využívána ke stanovení erozní ohroženosti. (cs)
  • Prediction of surface runoff and soil loss is an important step for the subsequent protection of the soil profile, as well as own water bodies located at the end of the whole system. These structures are significantly compromised by sediment transportation and subsequently causing eutrophication. Modeling soil loss of agricultural land and negative impacts of accelerated erosion are in recent years, the subject of interest in many fields. There are many ways how to model the rainfall-runoff relationship and erosion processes. Many of them are not possible for using in Czech Republic because of the demands on input data. Testing data inputs, their optimization and finding suitable methods of available data using for modeling is the main subject of this paper. Most often is all about Czech Republic data, but in the border areas are necessary combine data sources from other European countries for the complete model also. These data are often very different from the data used in Czech Rep. conditions. Modeling of large area is reflected in the volume of data demands, the time required for data inputs preparing as well as calculations themselves. During modern GIS tools using is to optimize all processes and to eliminate possible human factor errors, as well as minimizing manual steps. In almost every modern GIS software is implemented some automation tool. For actual modeling is mainly used tool WaTEM/SEDEM. It is built on the basis of USLE method, used since the 70th 20th century. Research is therefore based on robust empirical method, which is not only in this country but around the world long tested and used to determine the erosion vulnerability. (en)
Title
  • Využití GIS pro modelování ztráty půdy rozsáhlých území - datové podklady, automatizace a proces modelování
  • Využití GIS pro modelování ztráty půdy rozsáhlých území - datové podklady, automatizace a proces modelování (cs)
  • Using GIS for modeling of large areas - data sources, automatization and modeling process (en)
skos:prefLabel
  • Využití GIS pro modelování ztráty půdy rozsáhlých území - datové podklady, automatizace a proces modelování
  • Využití GIS pro modelování ztráty půdy rozsáhlých území - datové podklady, automatizace a proces modelování (cs)
  • Using GIS for modeling of large areas - data sources, automatization and modeling process (en)
skos:notation
  • RIV/68407700:21110/12:00194490!RIV13-MZE-21110___
http://linked.open...avai/predkladatel
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(QI102A265)
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 179515
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/68407700:21110/12:00194490
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • WaTEM/SEDEM; USLE; soil erosion; GIS (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [287C902CE85E]
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Bauer, Miroslav
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 21110
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software