About: Neolithic quarrying on Jistebsko in Jizera mountains and possibility of its detection by LIDAR prospection.     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Vyhodnocení dat leteckého laserového skenování malé oblasti v okolí Maršovického vrchu je dobrým příkladem významu, který má tato technologie pro dokumentaci antropogenního reliéfu terénu. V rámci interpretace dat byly zachyceny doklady lidských aktivit od neolitu po současnost, a to jak v zalesněných, tak v otevřených partiích krajiny. Významným přínosem je identifikace dosud neznámé části neolitického těžebního areálu (Jistebsko IV), který v důsledku husté vegetace doposud unikal pozornosti. Při srovnání lidarových dat z let 2009 a 2010 byly konstatovány rozdíly, způsobené s největší pravděpodobností stavem vegetace v různých ročních obdobích, vyloučit ale nemůžeme ani vliv průběhu skenování (typ skeneru, směr náletů apod). Data z listopadu 2009 lépe zachycují drobné terénní nerovnosti (pozůstatky zplanýrovaných těžebních jam) v zatravněném terénu, což je nejspíše způsobeno slehnutím travních porostů po prvním sněhu. Překvapivé je zjištění, že těžební jámy v zalesněném terénu jsou většinou lépe zachyceny na datech z roku 2010, přestože ke skenování došlo v měsíci červnu, tedy již za plně rozvinuté vegetace. Dobře patrný je tento rozdíl např. u řady velkých jam v areálu Jistebsko III. Na základě tohoto zjištění lze předpokládat, že data Projektu tvorby nového výškopisu České republiky budou v mnoha případech dobře využitelná pro identifikaci lokalit s výskytem antropogenních terénních reliktů. Rovněž se ukazuje nutnost terénního ověřování jednotlivých situací. Při neznalosti místního terénu by mohly být liniové pozůstatky těžby dřeva (viditelné zejména na datech z roku 2009, kdy byly zřejmě výraznější) snadno zaměněny např. s mezními pásy plužiny.
  • Vyhodnocení dat leteckého laserového skenování malé oblasti v okolí Maršovického vrchu je dobrým příkladem významu, který má tato technologie pro dokumentaci antropogenního reliéfu terénu. V rámci interpretace dat byly zachyceny doklady lidských aktivit od neolitu po současnost, a to jak v zalesněných, tak v otevřených partiích krajiny. Významným přínosem je identifikace dosud neznámé části neolitického těžebního areálu (Jistebsko IV), který v důsledku husté vegetace doposud unikal pozornosti. Při srovnání lidarových dat z let 2009 a 2010 byly konstatovány rozdíly, způsobené s největší pravděpodobností stavem vegetace v různých ročních obdobích, vyloučit ale nemůžeme ani vliv průběhu skenování (typ skeneru, směr náletů apod). Data z listopadu 2009 lépe zachycují drobné terénní nerovnosti (pozůstatky zplanýrovaných těžebních jam) v zatravněném terénu, což je nejspíše způsobeno slehnutím travních porostů po prvním sněhu. Překvapivé je zjištění, že těžební jámy v zalesněném terénu jsou většinou lépe zachyceny na datech z roku 2010, přestože ke skenování došlo v měsíci červnu, tedy již za plně rozvinuté vegetace. Dobře patrný je tento rozdíl např. u řady velkých jam v areálu Jistebsko III. Na základě tohoto zjištění lze předpokládat, že data Projektu tvorby nového výškopisu České republiky budou v mnoha případech dobře využitelná pro identifikaci lokalit s výskytem antropogenních terénních reliktů. Rovněž se ukazuje nutnost terénního ověřování jednotlivých situací. Při neznalosti místního terénu by mohly být liniové pozůstatky těžby dřeva (viditelné zejména na datech z roku 2009, kdy byly zřejmě výraznější) snadno zaměněny např. s mezními pásy plužiny. (cs)
  • This paper looks at the comparison and evaluation of two sets of airborne laser scanning data of the region Maršovický hill (cadastral area Jistebsko, Jablonec nad Nisou). From an archaeological perspective, this region is very important particularly because there is an extensive Neolithic quarry site, where there was extracted the material for lithic ground axes, particularly of the Linear Pottery culture. In comparing the lidar data from 2009 and 2010 there were noticed some differences, which were probably caused by the varied vegetation cover respective to the season of the year. The data from November 2009 capture better the slight relief variations (the remains of levelled quarry pits) in open grassland, which is probably caused by the lower profile of vegetation after the first snow had melted. On the other hand, the quarry pits in forested terrain are more apparent from the scans of 2010, although the data were collected in June, in the high time of vegetative season. This difference is the most obvious e.g. on the line of large pits on Jistebsko III site. The need for surface verification of individual discoveries also became apparent. With little knowledge about the local terrain, the linear remains of wood exploitation (visible on scans from 2009) could have been mistaken e.g. for field boundaries. (en)
Title
  • Neolithic quarrying on Jistebsko in Jizera mountains and possibility of its detection by LIDAR prospection. (en)
  • Neolitická těžba na Jistebsku v Jizerských horách a možnosti její detekce pomocí leteckého laserového skenování.
  • Neolitická těžba na Jistebsku v Jizerských horách a možnosti její detekce pomocí leteckého laserového skenování. (cs)
skos:prefLabel
  • Neolithic quarrying on Jistebsko in Jizera mountains and possibility of its detection by LIDAR prospection. (en)
  • Neolitická těžba na Jistebsku v Jizerských horách a možnosti její detekce pomocí leteckého laserového skenování.
  • Neolitická těžba na Jistebsku v Jizerských horách a možnosti její detekce pomocí leteckého laserového skenování. (cs)
skos:notation
  • RIV/62690094:18460/13:50003194!RIV15-MSM-18460___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(GAP405/10/0454), S
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 91337
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/62690094:18460/13:50003194
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • LIDAR; field system; mediaeval; Jistebsko; quarrying; Neolithic (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [8A426B853D5B]
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Plzeň
http://linked.open...vEdiceCisloSvazku
  • Neuveden
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Archeologie a letecké laserové skenování krajiny
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...v/pocetStranKnihy
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • John, Jan
  • Šída, Petr
  • Prostředník, Jan
  • Ramminger, Brita
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Západočeská univerzita v Plzni
https://schema.org/isbn
  • 978-80-261-0194-9
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 18460
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software