About: Hodnocení metod interpolace dat leteckého laserového skenování pro detekci stromů a měření jejich výšek     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
rdfs:seeAlso
Description
  • The aim of this article is to describe and evaluate the possibility of using airborne laser scanning data (ALS) in forestry to determine the height of the trees and the subsequent determination of the total number of individuals in the forest stands. The research tested and evaluated different methods of ALS data interpolation acquired with Leica ALS50 -II scanner to a digital surface model (DSM) form. Evaluation was executed on the basis of the accuracy of elevation models as well as on the basis of determining the total number of trees on the area of forest stands. The results are compared with position and height of the trees acquired by the terrain measurement on the research plots of 1.25 ha . On these plots the position of all trees as well as their heights was surveyed by means of total station. Firstly, the altitudinal accuracy of ALS for the creation of DSM was evaluated based on the comparison with terrain measurement. Subsequently was detected tree tops using hydrological modeling tools in ArcGIS software and compared with total number of trees on the plots. The results according to previously published works show that the ALS data interpolation to DSM form always underestimate heights of trees. For work with DSM of vegetation is always necessary to use the smoothing filter. When detecting treetops and the associated determination of the number of trees in the forest stands it is crucial suitable interpolation and cell size of the resulting grid. (en)
  • Cílem práce je popsat a zhodnotit možnosti využití dat leteckého laserového skenování (LLS) v lesnictví pro určení výšky stromů a následného stanovení celkového počtu jedinců na ploše porostu. V rámci práce jsou testovány a hodnoceny různé metody interpolace dat LLS pořízených skenerem Leica LLS50-II do podoby digitálního modelu povrchu (DMP) jak z hlediska výškové přesnosti modelů, tak z hlediska určení celkového množství stromů na ploše. Výsledky jsou porovnávány s terénním zaměřením polohy a výšky stromů na výzkumných plochách o celkové výměře 1,25 ha. Na těchto plochách byla zaměřena poloha všech stromů pomocí totální stanice a zaměřeny jejich výšky. V prvním kroku byla hodnocena výšková přesnost LLS pro tvorbu DMP na základě srovnání s terénním měřením, následně byla provedena detekce vrcholů korun pomocí nástrojů hydrologického modelování softwaru ArcGIS a zjištěn a porovnán celkový počet stromů na plochách. Z výsledků v souladu s doposud publikovanými pracemi je patrné, že při interpolaci dat LLS do podoby DMP vždy dochází k podhodnocení výšek stromů a zároveň pro další práci s DMP je vždy nutné jeho vyhlazení pomocí filtrace. Při detekci vrcholů korun a s tím spojeného určení počtu stromů na plochu je zásadní vhodná interpolace a také velikost buňky výsledného rastru.
  • Cílem práce je popsat a zhodnotit možnosti využití dat leteckého laserového skenování (LLS) v lesnictví pro určení výšky stromů a následného stanovení celkového počtu jedinců na ploše porostu. V rámci práce jsou testovány a hodnoceny různé metody interpolace dat LLS pořízených skenerem Leica LLS50-II do podoby digitálního modelu povrchu (DMP) jak z hlediska výškové přesnosti modelů, tak z hlediska určení celkového množství stromů na ploše. Výsledky jsou porovnávány s terénním zaměřením polohy a výšky stromů na výzkumných plochách o celkové výměře 1,25 ha. Na těchto plochách byla zaměřena poloha všech stromů pomocí totální stanice a zaměřeny jejich výšky. V prvním kroku byla hodnocena výšková přesnost LLS pro tvorbu DMP na základě srovnání s terénním měřením, následně byla provedena detekce vrcholů korun pomocí nástrojů hydrologického modelování softwaru ArcGIS a zjištěn a porovnán celkový počet stromů na plochách. Z výsledků v souladu s doposud publikovanými pracemi je patrné, že při interpolaci dat LLS do podoby DMP vždy dochází k podhodnocení výšek stromů a zároveň pro další práci s DMP je vždy nutné jeho vyhlazení pomocí filtrace. Při detekci vrcholů korun a s tím spojeného určení počtu stromů na plochu je zásadní vhodná interpolace a také velikost buňky výsledného rastru. (cs)
Title
  • Hodnocení metod interpolace dat leteckého laserového skenování pro detekci stromů a měření jejich výšek
  • Hodnocení metod interpolace dat leteckého laserového skenování pro detekci stromů a měření jejich výšek (cs)
  • Evaluation of interpolation methods of airborne laser scanning data for detection of trees and their heights (en)
skos:prefLabel
  • Hodnocení metod interpolace dat leteckého laserového skenování pro detekci stromů a měření jejich výšek
  • Hodnocení metod interpolace dat leteckého laserového skenování pro detekci stromů a měření jejich výšek (cs)
  • Evaluation of interpolation methods of airborne laser scanning data for detection of trees and their heights (en)
skos:notation
  • RIV/62156489:43410/13:00207878!RIV14-MSM-43410___
http://linked.open...avai/predkladatel
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • Z(MSM6215648902)
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 2
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 77767
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/62156489:43410/13:00207878
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • tree height; LiDAR; digital elevation model; digital surface model; airborne laser scanning (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [98ABA9812F89]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Zprávy lesnického výzkumu
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 58
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Klimánek, Martin
  • Mikita, Tomáš
  • Cibulka, Miloš
http://linked.open...n/vavai/riv/zamer
issn
  • 0322-9688
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 43410
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software