About: Vliv věku na senzorickou kvalitu masa kohoutků nosného typu     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The aim of the study was to evaluate the sensory quality of carcass of layer males ISA Brown. The males were fattened to 90 and 132 days. In both ages samples of breast and thigh were used for the sensory evaluation. The birds were provided by a private producer. There were 20 birds in each experimental group. Both groups were housed on deep litter and fed a commercial broiler diet. The first group was slaughtered at 90 days of age at a processing plant, the second group continued fattening till 132 days at the Department of Animal Breeding. At 132 days, the birds were slaughtered at the in-house abattoir. The sensory evaluation was carried out at the sensory laboratory at the Department of Food Technology at MZLU in Brno. The sensory evaluation was carried out by the trained staff of the Department. Samples were evaluated by the sensory profile method with description of edge points. The higher age had highly significant (p<0.01) effect on tenderness of the breast muscle (meat from the older birds was assessed as tougher). The age had significant effect (p< 0.05) also on the colour of thigh muscle (the meat of the older birds was assessed as darker). Thus, the evaluators concluded the shorter fattening period as more favourable. However, as for carcass weight, weight of carcass parts and processing at an automatic slaughtering line, the longer fattening period (132 days) seems to be more convenient. It is also necessary to take into account increased cost and marketing possibilities for such products. (en)
  • Cílem práce bylo provést senzorické hodnocení vzorků prsní a stehenní svaloviny kohoutků nosného typu (ISA Brown) u dvou variant výkrmu, 90 a 132 dnů a výsledky senzorické analýzy porovnat z pohledu délky výkrmu. Pro jednotlivá stanovení byly použity vzorky svaloviny získané z kohoutů nosné hybridní kombinace ISA Brown. Jednalo se o dvě skupiny zvířat získaných od soukromého chovatele. V každém věku bylo hodnoceno 20 kusů kohoutků. U obou skupin se provedl výkrm na podestýlce a kohoutci byli krmeni směsí pro výkrm brojlerů. První skupina kohoutků byla ve 90 dnech věku poražena ve zpracovatelském závodě a u druhé skupiny pokračoval výkrm na Ústavu chovu a šlechtění zvířat, kde ve věku 132 dnů byli kohoutci poraženi formou domácí porážky. Senzorické hodnocení bylo provedeno v senzorické laboratoři Ústavu technologie potravin MZLU v Brně. Senzorické hodnocení prováděli školení pracovníci ústavu. Vzorky byly hodnoceny metodou senzorického profilu s popisem krajních bodů. Senzorické hodnocení prsní svaloviny zaznamenalo statisticky vysoce průkazný rozdíl (p<0,01) při hodnocení křehkosti (maso z kusů s delší dobou výkrmy byla hodnocena jako tužší). U senzorického hodnocení stehenní svaloviny byl nalezen statisticky průkazný rozdíl v barvě (p< 0,05), maso ze starších kusů bylo hodnotiteli označeno jako tmavší. Ze senzorického hodnocení tak přijatelnější pro hodnotitelé vyšla varianta s kratší dobou výkrmu. Z pohledu na jatečnou hmotnost těla, hmotnost získávaných částí a pravděpodobné zpracovávání na automatické porážecí lince se však jeví jako výhodnější výkrm do vyššího věku (132 dnů). Je však také nutno zohlednit ekonomickou náročnost tohoto výkrmu a možnost uplatnění takového produktu na trhu.
  • Cílem práce bylo provést senzorické hodnocení vzorků prsní a stehenní svaloviny kohoutků nosného typu (ISA Brown) u dvou variant výkrmu, 90 a 132 dnů a výsledky senzorické analýzy porovnat z pohledu délky výkrmu. Pro jednotlivá stanovení byly použity vzorky svaloviny získané z kohoutů nosné hybridní kombinace ISA Brown. Jednalo se o dvě skupiny zvířat získaných od soukromého chovatele. V každém věku bylo hodnoceno 20 kusů kohoutků. U obou skupin se provedl výkrm na podestýlce a kohoutci byli krmeni směsí pro výkrm brojlerů. První skupina kohoutků byla ve 90 dnech věku poražena ve zpracovatelském závodě a u druhé skupiny pokračoval výkrm na Ústavu chovu a šlechtění zvířat, kde ve věku 132 dnů byli kohoutci poraženi formou domácí porážky. Senzorické hodnocení bylo provedeno v senzorické laboratoři Ústavu technologie potravin MZLU v Brně. Senzorické hodnocení prováděli školení pracovníci ústavu. Vzorky byly hodnoceny metodou senzorického profilu s popisem krajních bodů. Senzorické hodnocení prsní svaloviny zaznamenalo statisticky vysoce průkazný rozdíl (p<0,01) při hodnocení křehkosti (maso z kusů s delší dobou výkrmy byla hodnocena jako tužší). U senzorického hodnocení stehenní svaloviny byl nalezen statisticky průkazný rozdíl v barvě (p< 0,05), maso ze starších kusů bylo hodnotiteli označeno jako tmavší. Ze senzorického hodnocení tak přijatelnější pro hodnotitelé vyšla varianta s kratší dobou výkrmu. Z pohledu na jatečnou hmotnost těla, hmotnost získávaných částí a pravděpodobné zpracovávání na automatické porážecí lince se však jeví jako výhodnější výkrm do vyššího věku (132 dnů). Je však také nutno zohlednit ekonomickou náročnost tohoto výkrmu a možnost uplatnění takového produktu na trhu. (cs)
Title
  • Vliv věku na senzorickou kvalitu masa kohoutků nosného typu
  • THE EFFECT OF AGE OF SENSORY MEAT QUALITY OF MALES OF LAYING HYBRIDS (en)
  • Vliv věku na senzorickou kvalitu masa kohoutků nosného typu (cs)
skos:prefLabel
  • Vliv věku na senzorickou kvalitu masa kohoutků nosného typu
  • THE EFFECT OF AGE OF SENSORY MEAT QUALITY OF MALES OF LAYING HYBRIDS (en)
  • Vliv věku na senzorickou kvalitu masa kohoutků nosného typu (cs)
skos:notation
  • RIV/62156489:43210/08:00131265!RIV12-MZE-43210___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(QG60066), V
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 5
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 403466
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/62156489:43210/08:00131265
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • breast muscle; thigh muscle; fattening; senzory analysis (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [51AD0F7D9D9C]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Acta Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelianae Brunensis
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 56
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Straka, Pavel
  • Jarošová, Alžbeta
  • Lichovníková, Martina
issn
  • 1211-8516
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 43210
is http://linked.open...avai/riv/vysledek of
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 77 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software