About: Relaxation of polyethylene studied by TD-NMR     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Nuclear Magnetic Resonance (NMR) is commonly used to study molecular structure based on chemical shift spectra. These spectra are obtained using Fourier transformation and strong magnetic fields are required for sufficient resolution. Time-domain NMR (TD-NMR) is an alternative technique, which is based on direct analysis of the time evolution of the signal. This method is also called low-field NMR. An advantage of TD-NMR is the use of permanent magnets, which decreases both investment and running costs. Polyethylene (PE) is a semi-crystalline material (hetero-phase) and thus contains an amorphous and crystalline phase. The crystalline phase has the strongest influence on PE properties, but for several properties like the transport of low molecular weight species or adhesivity, the effect of the amorphous phase is dominant. This contribution presents the use of TD-NMR for characterizing the relaxation of the amorphous phase in PE. Based on various pulse sequences, the T1 and T2 relaxation times are determined. Experiments were carried out with a broad spectrum of PE samples ranging from VLLDPE to HDPE (densities from 0.900 to 0.970 g/cm3). The NMR result are further correlated with the morphology and physical properties, which were studied using AFM, Raman microscopy and micro-tomography (?CT). Apart from the determination of relaxation times, we also present the methodology for evaluating PE crystallinity. The use of TD-NMR is advantageous especially for PEs with lower densities, for which the commonly used differential scanning calorimetry can have lower accuracy. (en)
  • Nukleární magnetická rezonance (NMR) je běžně využívána ke studiu molekulárních struktur na základě spekter chemických posunů. Tato spektra se získávají Fourierovou transformací a pro dosažení dobrého rozlišení je potřeba velmi silných magnetických polí. Alternativní technikou je Time-domain NMR (TD-NMR), které je založeno na analýze časového vývoje signálu bez využití Fourierovy transformace. Tato technika bývá nazývána též NMR s nízkým magnetickým polem. Výhodou TD-NMR je použití permanentních magnetů, což výrazně snižuje investiční i provozní náklady. Polyethylen (PE) je za běžných teplot semi-krystalickým (hetero-fázovým) materiálem a obsahuje tedy jak amorfní, tak krystalickou složku. Největší vliv na vlastnosti PE má obsah krystalické fáze. Pro mnoho vlastností jsou ale zásadní parametry amorfní fáze, například pro transport nízko molekulárních látek, který neprobíhá v krystalech, či pro adhesivní vlastnosti. Tento příspěvek se zabývá využitím TD-NMR pro charakterizaci relaxace amorfní fáze PE. Na základě Saturation recovery, FID a Hahn-echo experimentů jsou určovány relaxační časy T1 a T2. Experimenty byly provedeny s velmi širokým spektrem PE vzorků od VLLDPE až po HDPE (hustoty od 0.900 do 0.970 g/cm3). Výsledky NMR analýz jsou dále korelovány s morfologií a vlastnostmi vzorků, které byly studovány pomocí mikroskopie atomárních sil (AFM), Ramanovy mikroskopie či mikro-tomografie (?CT). Kromě určování relaxačních časů je prezentována též metodika pro určování krystalinity PE. TD-NMR lze s výhodou použít hlavně pro měření nižších krystalinit, u nichž může mít běžně využívaná diferenční skenovací kalorimetrie menší přesnost.
  • Nukleární magnetická rezonance (NMR) je běžně využívána ke studiu molekulárních struktur na základě spekter chemických posunů. Tato spektra se získávají Fourierovou transformací a pro dosažení dobrého rozlišení je potřeba velmi silných magnetických polí. Alternativní technikou je Time-domain NMR (TD-NMR), které je založeno na analýze časového vývoje signálu bez využití Fourierovy transformace. Tato technika bývá nazývána též NMR s nízkým magnetickým polem. Výhodou TD-NMR je použití permanentních magnetů, což výrazně snižuje investiční i provozní náklady. Polyethylen (PE) je za běžných teplot semi-krystalickým (hetero-fázovým) materiálem a obsahuje tedy jak amorfní, tak krystalickou složku. Největší vliv na vlastnosti PE má obsah krystalické fáze. Pro mnoho vlastností jsou ale zásadní parametry amorfní fáze, například pro transport nízko molekulárních látek, který neprobíhá v krystalech, či pro adhesivní vlastnosti. Tento příspěvek se zabývá využitím TD-NMR pro charakterizaci relaxace amorfní fáze PE. Na základě Saturation recovery, FID a Hahn-echo experimentů jsou určovány relaxační časy T1 a T2. Experimenty byly provedeny s velmi širokým spektrem PE vzorků od VLLDPE až po HDPE (hustoty od 0.900 do 0.970 g/cm3). Výsledky NMR analýz jsou dále korelovány s morfologií a vlastnostmi vzorků, které byly studovány pomocí mikroskopie atomárních sil (AFM), Ramanovy mikroskopie či mikro-tomografie (?CT). Kromě určování relaxačních časů je prezentována též metodika pro určování krystalinity PE. TD-NMR lze s výhodou použít hlavně pro měření nižších krystalinit, u nichž může mít běžně využívaná diferenční skenovací kalorimetrie menší přesnost. (cs)
Title
  • Relaxation of polyethylene studied by TD-NMR (en)
  • Studium relaxace polyethylenu technikou TD-NMR
  • Studium relaxace polyethylenu technikou TD-NMR (cs)
skos:prefLabel
  • Relaxation of polyethylene studied by TD-NMR (en)
  • Studium relaxace polyethylenu technikou TD-NMR
  • Studium relaxace polyethylenu technikou TD-NMR (cs)
skos:notation
  • RIV/60461373:22340/13:43895649!RIV14-GA0-22340___
http://linked.open...avai/predkladatel
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(GAP106/10/1912), S
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 108623
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/60461373:22340/13:43895649
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • morphology; polyethylene; TD-NMR (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [46C91D9820E9]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Srní
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Praha
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • 60. konference chemického a procesního inženýrství
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Kosek, Juraj
  • Chmelař, Josef
  • Schneider, Patrik
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Česká společnost chemického inženýrsví
https://schema.org/isbn
  • 978-80-02-02500-9
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 22340
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software