About: Religious belief as preferred quality of children from the view of generation hand down     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
rdfs:seeAlso
Description
  • The article is dedicated to the topic of religious belief as preferred character in children of contemporary surroundings in the Czech Republic, where according to national census progressive decrease of worshippers in traditional church appears and on the other hand there is rising number of people declaring themselves as individuals without religious belief. The aim of the article is to identify the impact of parents? religiosity on preferences of personality in their children and which factors influence this relationship. We come from the principle that religious belief is strongly transgenerationally transferred. We focus partly on socio-demographic factors, further on factor of religiosity forms, e.g. personal religiosity, institutional, tradition and engaged religiosity. The results are worked out on the basis of secondary analysis of data, when the basic source for the analysis are data from individual investigations (in years 1991, 1999, 2008) of the research European Values Study (EVS) in representative set from the Czech republic. Availability of these data enables work out the mentioned topic regarding important factor influencing the studied problems, which is time. The results advert to different rate of intergenerational transfer of religious belief in observed religious groups and churches, its relative stability in time and positive influence of engaged form of religiosity. On the other hand, compared to former presumptions there is no influence of sociodemographic factors or any other forms of religiosity. Greek catholics have the highest requirement on religious belief in their children. Parents preferring religious belief in their children don?t pay attention so much to transition ceremony which are linked to religious belief. (en)
  • Článek se věnuje tématu náboženské víry jako preferované vlastnosti u dětí v současném prostředí České republiky, kde dochází dle celostátních cenzů k postupnému úbytku věřících u tradičních církví a naopak nárůstu počtu těch, kteří se deklarují jako osoby bez náboženské víry. Cílem příspěvku je identifikovat, jaký má religiozita rodičů vliv na preference vlastností u jejich dětí a jaké faktory tento vztah ovlivňují. Vycházíme přitom z teze, že náboženská víra je silně transgeneračně předávána. Zaměřujeme se jednak na sociodemografické faktory a dále na faktor formy religiozity, tj. religiozita osobní, institucionální, tradiční a angažovaná. Výsledky jsou zpracovány na základě sekundární analýzy dat, kdy základním zdrojem pro analýzu jsou data z jednotlivých šetření (tj. v letech 1991, 1999 a 2008) výzkumu European Values Study (EVS) u reprezentativního souboru z České republiky. Dostupnost těchto dat umožňuje zmíněné téma zpracovat s ohledem na důležitý faktor ovlivňující studovanou problematiku, a tím je čas. Výsledky poukazují na různou míru mezigeneračního předávání náboženské víry u sledovaných náboženských skupin a církví, její relativní stabilitu v čase a pozitivní vliv angažované formy religiozity. Naopak oproti původním předpokladům nemají vliv sociodemografické faktory a některé jiné formy religiozity. Největší požadavky na náboženskou víru u svých dětí mají řečtí katolíci. Dále rodiče preferující u svých dětí náboženskou víru se již tolik nevěnují přechodovým obřadům, které jsou na náboženskou víru navázané.
  • Článek se věnuje tématu náboženské víry jako preferované vlastnosti u dětí v současném prostředí České republiky, kde dochází dle celostátních cenzů k postupnému úbytku věřících u tradičních církví a naopak nárůstu počtu těch, kteří se deklarují jako osoby bez náboženské víry. Cílem příspěvku je identifikovat, jaký má religiozita rodičů vliv na preference vlastností u jejich dětí a jaké faktory tento vztah ovlivňují. Vycházíme přitom z teze, že náboženská víra je silně transgeneračně předávána. Zaměřujeme se jednak na sociodemografické faktory a dále na faktor formy religiozity, tj. religiozita osobní, institucionální, tradiční a angažovaná. Výsledky jsou zpracovány na základě sekundární analýzy dat, kdy základním zdrojem pro analýzu jsou data z jednotlivých šetření (tj. v letech 1991, 1999 a 2008) výzkumu European Values Study (EVS) u reprezentativního souboru z České republiky. Dostupnost těchto dat umožňuje zmíněné téma zpracovat s ohledem na důležitý faktor ovlivňující studovanou problematiku, a tím je čas. Výsledky poukazují na různou míru mezigeneračního předávání náboženské víry u sledovaných náboženských skupin a církví, její relativní stabilitu v čase a pozitivní vliv angažované formy religiozity. Naopak oproti původním předpokladům nemají vliv sociodemografické faktory a některé jiné formy religiozity. Největší požadavky na náboženskou víru u svých dětí mají řečtí katolíci. Dále rodiče preferující u svých dětí náboženskou víru se již tolik nevěnují přechodovým obřadům, které jsou na náboženskou víru navázané. (cs)
Title
  • Religious belief as preferred quality of children from the view of generation hand down (en)
  • Náboženská víra jako preferovaná vlastnost dětí z hlediska generačního předávání
  • Náboženská víra jako preferovaná vlastnost dětí z hlediska generačního předávání (cs)
skos:prefLabel
  • Religious belief as preferred quality of children from the view of generation hand down (en)
  • Náboženská víra jako preferovaná vlastnost dětí z hlediska generačního předávání
  • Náboženská víra jako preferovaná vlastnost dětí z hlediska generačního předávání (cs)
skos:notation
  • RIV/60076658:12110/13:43885850!RIV14-MSM-12110___
http://linked.open...avai/predkladatel
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 2
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 90394
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/60076658:12110/13:43885850
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • church; EVS; transgenerational transfer; religiosity (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [5851060571F7]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Kontakt (vědecký časopis ZSF JU)
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 15
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Kajanová, Alena
  • Dvořáčková, Olga
  • Mrhálek, Tomáš
issn
  • 1212-4117
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 12110
Faceted Search & Find service v1.16.116 as of Feb 22 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3239 as of Feb 22 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 80 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software