About: Specifika češtiny jako jazyka západoslovanského     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The introductory part of the text concentrates on comparison of standpoints, in which the languages are classified into different groups. It shows that the theory deals with reconstruction and with comparison of old languages. These old languages were spoken in the past and nowadays they have been losing their meanings. Nowadays we prefer structural typology to genealogical classification of languages. The structural typology divides the languages according to their types and grammar. This typology is based on presence or absence of morphological feature. In fact there is not any language in which the features of one type would be expressed. Some kinds of languages are difficult to assign to a certain language type, because they are composed of more languages groups (e.g. the German language). Majority of languages express grammar categories with the help of affix and create flexional types (e.g. the Czech language). This typology is most frequent in the Czech linguistics. It has important meaning f (en)
  • Úvodní část příspěvku je zaměřena na porovnání hledisek, podle nichž jsou jazyky tříděny do různých skupin, a má ukázat, že teorie zabývající se rekonstrukcemi a porovnáváním prajazyků, jimiž se mluvilo v dobách dávno minulých, v dnešním multikulturním světě postupně ztrácí na svém významu. Stále více než genealogická (či genetická) klasifikace jazyků podle příbuznosti se začíná uplatňovat tzv. strukturní typologie, jež třídí jazyky pouze na základě typů jejich gramatiky a je založena na přítomnosti, resp. nepřítomnosti vybraných morfologických rysů. Ve skutečnosti však neexistuje jazyk, v němž by se projevovaly výhradně znaky jednoho typu. Některé jazyky lze jen velmi obtížné přiřadit k jednomu jazykovému typu, neboť vykazují znaky více skupin (např. němčina). Většina jazyků však vyjadřuje gramatické kategorie za pomoci afixů a tvoří tak typ flexivní (např. čeština). V české obecné lingvistice je tato typologie využívána nejčastěji. Má velký význam po stránce teoretické, neboť odhaluje rozdíly mezi
  • Úvodní část příspěvku je zaměřena na porovnání hledisek, podle nichž jsou jazyky tříděny do různých skupin, a má ukázat, že teorie zabývající se rekonstrukcemi a porovnáváním prajazyků, jimiž se mluvilo v dobách dávno minulých, v dnešním multikulturním světě postupně ztrácí na svém významu. Stále více než genealogická (či genetická) klasifikace jazyků podle příbuznosti se začíná uplatňovat tzv. strukturní typologie, jež třídí jazyky pouze na základě typů jejich gramatiky a je založena na přítomnosti, resp. nepřítomnosti vybraných morfologických rysů. Ve skutečnosti však neexistuje jazyk, v němž by se projevovaly výhradně znaky jednoho typu. Některé jazyky lze jen velmi obtížné přiřadit k jednomu jazykovému typu, neboť vykazují znaky více skupin (např. němčina). Většina jazyků však vyjadřuje gramatické kategorie za pomoci afixů a tvoří tak typ flexivní (např. čeština). V české obecné lingvistice je tato typologie využívána nejčastěji. Má velký význam po stránce teoretické, neboť odhaluje rozdíly mezi (cs)
Title
  • Specifika češtiny jako jazyka západoslovanského
  • Specification of Czech as a West Slavonic Language (en)
  • Specifika češtiny jako jazyka západoslovanského (cs)
skos:prefLabel
  • Specifika češtiny jako jazyka západoslovanského
  • Specification of Czech as a West Slavonic Language (en)
  • Specifika češtiny jako jazyka západoslovanského (cs)
skos:notation
  • RIV/44555601:13430/09:00005295!RIV10-MSM-13430___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • O
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 342843
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/44555601:13430/09:00005295
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • West Slavonic Language; the structural typology; comparison of old languages; grammar; typology; languages groups; Integration (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [23E40AC502FF]
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Katowice
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Języki zachodniosłowiańskie w XXI wieku (Tom 3)
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Šindelářová, Jaromíra
issn
  • 0208-6336
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Uniwersytet Slaski w Katowicach
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 13430
is http://linked.open...avai/riv/vysledek of
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software