About: Pohyb po nohou jako zdrojová oblast metafor v odborných textech (Představové schéma CESTA v češtině)     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Příspěvek se opírá o dosavadní poznatky americké kognitivní lingvistiky, zejména o práce Marka Johnsona a George Lakoffa, ale také o přístupy antropologicky orientované lingvistiky. Akcentováno je studium jazyka v kontextu tzv. zkušenostního realismu a antropocentrismu, zejména tělesnosti. V interakci se světem si člověk vytváří určité tělesně podmíněné abstraktní mentální vzorce, tzv. představová schémata (image schemas; Johnson, 1987), jež tvoří zdrojovou oblast konceptuálních metafor (Lakoff - Johnson, 2002 [1980]). Excerpce byla zaměřena na odborné texty a soustředila se na lexémy a kolokace zahrnující ve své sémantice lidskou zkušenost s částí těla v češtině označovanou nohy, tedy zejména zkušenost s prožitkem lokomočního pohybu. Pohyb po nohou dal vzniknout některým představovým schématům, především schématu cesta (Johnson, 1987). Toto schéma se stává zdrojovou oblastí pro četné metafory. Aspekty různých abstraktních jevů jsou konceptualizovány jako odpovídající aspekty pohybu po nohou. V odborných textech je jako pohyb po nohou, resp. pohyb po cestě, konceptualizován především proces vědeckého výzkumu. Jazyková vyjádření dokládají metaforu, kterou lze formulovat jako VÝZKUM JE POHYB PO CESTĚ. Např.: Naproti tomu v kvalitativním výzkumu je východiskem empirický svět. - Nauka o vědě udělala za poslední čtvrtstoletí velký krok kupředu [...]. - Proto je cílem manuálu přistupovat k hierarchii v odpadovém hospodářství jako k integrovanému procesu. Příspěvek také poukáže na možnou souvislost této metafory s tzv. vnitřní mapou autora textu.
  • Příspěvek se opírá o dosavadní poznatky americké kognitivní lingvistiky, zejména o práce Marka Johnsona a George Lakoffa, ale také o přístupy antropologicky orientované lingvistiky. Akcentováno je studium jazyka v kontextu tzv. zkušenostního realismu a antropocentrismu, zejména tělesnosti. V interakci se světem si člověk vytváří určité tělesně podmíněné abstraktní mentální vzorce, tzv. představová schémata (image schemas; Johnson, 1987), jež tvoří zdrojovou oblast konceptuálních metafor (Lakoff - Johnson, 2002 [1980]). Excerpce byla zaměřena na odborné texty a soustředila se na lexémy a kolokace zahrnující ve své sémantice lidskou zkušenost s částí těla v češtině označovanou nohy, tedy zejména zkušenost s prožitkem lokomočního pohybu. Pohyb po nohou dal vzniknout některým představovým schématům, především schématu cesta (Johnson, 1987). Toto schéma se stává zdrojovou oblastí pro četné metafory. Aspekty různých abstraktních jevů jsou konceptualizovány jako odpovídající aspekty pohybu po nohou. V odborných textech je jako pohyb po nohou, resp. pohyb po cestě, konceptualizován především proces vědeckého výzkumu. Jazyková vyjádření dokládají metaforu, kterou lze formulovat jako VÝZKUM JE POHYB PO CESTĚ. Např.: Naproti tomu v kvalitativním výzkumu je východiskem empirický svět. - Nauka o vědě udělala za poslední čtvrtstoletí velký krok kupředu [...]. - Proto je cílem manuálu přistupovat k hierarchii v odpadovém hospodářství jako k integrovanému procesu. Příspěvek také poukáže na možnou souvislost této metafory s tzv. vnitřní mapou autora textu. (cs)
  • The article is based on the American cognitive approach to the language, especially on Johnoson's and Lakoff's works, but also on the theories of so-called anthropological linguistics. The article emphasizes the language research which corresponds to the principles of experientialism and anthropocentrism. Our everyday physical experience of the world is the basis of abstract mental patterns in our minds which are called image schemas. Image schemas constitute source domain of conceptual metaphor. Our research of language is focused on expressions and collocations containing in its semantics human experience of the body parts that are in Czech called nohy (legs) and also experience of the locomotion. The path schema emerges from this natural human experience and it is source domain of many different metaphors. Aspects of various abstract things are conceptualized as corresponding aspects of the movement by the legs along a path. In scientific texts the process of scientific research is conceptualised as the movement along a path. In the texts the metaphor research is movement by legs along a path can be found out. Many expressions concern also the modified metaphor communication about research is movement by legs along a path. The article also shows the possible connection between this metaphor and terms used in the theory of the neurolinguistic programming. (en)
Title
  • Pohyb po nohou jako zdrojová oblast metafor v odborných textech (Představové schéma CESTA v češtině)
  • Pohyb po nohou jako zdrojová oblast metafor v odborných textech (Představové schéma CESTA v češtině) (cs)
  • The Movement by Legs as Source Domain of Metaphors in Scientific Texts (The Image Schema path in Czech) (en)
skos:prefLabel
  • Pohyb po nohou jako zdrojová oblast metafor v odborných textech (Představové schéma CESTA v češtině)
  • Pohyb po nohou jako zdrojová oblast metafor v odborných textech (Představové schéma CESTA v češtině) (cs)
  • The Movement by Legs as Source Domain of Metaphors in Scientific Texts (The Image Schema path in Czech) (en)
skos:notation
  • RIV/00216208:11210/12:10133153!RIV13-MSM-11210___
http://linked.open...avai/predkladatel
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 159285
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11210/12:10133153
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • Czech; path; Image Schema; Scientific Texts; Metaphors; Source Domain; Legs; Movement (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [A1A55A3F5463]
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Praha
http://linked.open...vEdiceCisloSvazku
  • neuveden
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Tělo, smysly, emoce v literatuře; Tělo, smysly, emoce v jazyce
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...v/pocetStranKnihy
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Čurdová, Veronika
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Univerzita Karlova v Praze. Filozofická fakulta
https://schema.org/isbn
  • 978-80-7308-443-1
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11210
is http://linked.open...avai/riv/vysledek of
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 41 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software